Redakcja Polska

Nowe informacje ws. Zgromadzenia Narodowego. Głos zabierze Joe Biden

08.03.2022 10:23
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz. 16. Weźmie w nim udział sekretarz generalny NATO, a prezydent USA Joe Biden wygłosi przemówienie za pośrednictwem łącza wideo.
Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz.16 z udziałem szefa NATO i wystąpieniem prezydenta USA
Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz.16 z udziałem szefa NATO i wystąpieniem prezydenta USAGRZEGORZ KRZYZEWSKI / FotoNews / Forum

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda poinformował, że złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Zgromadzenia Narodowe ma się zebrać w piątek, w przededniu 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r.

Zgromadzenie Narodowe. Udział sojuszników Polski

Zgromadzenie Narodowe było jednym z tematów posiedzenia Prezydium Sejmu, które zebrało się późnym wieczorem w poniedziałek, a jego uczestnikom szczegóły wydarzenia przekazała marszałek Elżbieta Witek.

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, w Zgromadzeniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a prezydent USA Joe Biden połączy się z uczestnikami na żywo. Wydarzenie - jak przekazał polityk - rozpocznie się o godz. 16.

Prezydent wygłosi orędzie

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot poinformował, że podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego przewidziane jest orędzie prezydenta.

Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego, a orędzia nie czyni się przedmiotem debaty.


PAP/dad

Szynkowski vel Sęk: Rosja chce wywołać poczucie zagrożenia na Zachodzie, ale nie powinniśmy temu ulegać

07.03.2022 12:06
Polityka informacyjna Rosji ma wywołać poczucie zagrożenia na Zachodzie, aby zniechęcić do wspierania Ukrainy, ale nie powinniśmy temu ulegać - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak zaznaczył, konsekwentne wpieranie Ukrainy jest także w naszym interesie.

Ukraina chce do Unii Europejskiej. Polska domaga się jasnego poparcia dla jej członkostwa

07.03.2022 16:47
Polska chce, by unijni przywódcy na szczycie w tym tygodniu w Paryżu wysłali jasny sygnał poparcia dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Mówił o tym - jak wynika z relacji unijnych dyplomatów - ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś na spotkaniu z przedstawicielami 27 krajów członkowskich.

Andrzej Duda: jeśli Putin myśli, że burząc domy armia rosyjska złamie ducha obrońców Ukrainy, to głęboko się myli

08.03.2022 08:25
Jeśli Władimir Władimirowicz Putin myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.