Redakcja Polska

Premier: długie ramię Moskwy zamieniło się w pięść, która uderza brutalnie i na oślep

14.03.2022 15:09
Po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego premier Mateusz Morawiecki mówił, że "pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi". Jak podkreślił, nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją. - Będziemy pracować nad kolejnymi pakietami sankcji, aż rosyjscy żołnierze nie opuszczą Ukrainy - dodał Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w ramach sankcji nakładanych na Rosję podjęliśmy decyzje, które są bardzo daleko idące
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "w ramach sankcji nakładanych na Rosję podjęliśmy decyzje, które są bardzo daleko idące"PAP/Leszek Szymański

- Rosja prowadzi politykę agresji, jednak polskie, ukraińskie i litewskie serca biją w rytm wolności; zrobimy wszystko, by pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego.

Szef rządu mówił na konferencji prasowej, że poniedziałkowe spotkanie Trójkąta Lubelskiego odbywa się w smutnych i dramatycznych okolicznościach, ponieważ jeden z partnerów Trójkąta jest bezpośrednio w stanie wojny, a Rosja, kraj agresor, chce zagrozić państwom na wschodniej flance NATO i UE. - W całości to spotkanie poświęciliśmy dyskusji o sytuacji na Ukrainie, w jaki sposób zakończyć tę wojnę, w jaki sposób pomóc Ukrainie obronić swoją suwerenność - powiedział.

Rosja wykorzystuje surowce do szantażu

- Czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja cały czas prowadzi politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne do szantażu pozostałej części Europy. Jednak polskie, ukraińskie, litewskie serca biją w rytm wolności i będziemy robić wszystko, żeby pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność - oświadczył premier. Podkreślił, że jeśli ukraińska suwerenność zostanie zniszczona, to zniszczone zostaną również europejskie wartości: wolność i niepodległość. Dodał też, że atak rakietowy Rosji przy granicy z Polską ma zniszczyć humanitarny wysiłek Europy.

Pięść Moskwy uderza brutalnie

Mateusz Morawiecki podkreślił, że pięść Moskwy uderza brutalnie i na oślep, na Ukrainie dochodzi do rzezi. - Nie ma powrotu do "business as usual" z Rosją - zaznaczył premier. - Na bazie zamrożonych i skonfiskowanych aktywów rosyjskich powinien powstać fundusz na odbudowę Ukrainy. Aktywa są zbudowane z krwi niewinnych ofiar; muszą posłużyć odbudowie suwerennej Ukrainy - wskazał. - Będziemy pracować nad kolejnymi pakietami sankcji, dopóki ostatni żołnierz rosyjski nie opuści ukraińskiej ziemi - tłumaczył premier po spotkaniu szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego.

"Rosja państwem terrorystycznym"

Premier Ukrainy Denys Szmyhal mówił z kolei, że "Rosja powinna być uznana za państwo terrorystyczne. Wszystkie rosyjskie aktywa muszą być zamrożone. Rosyjskie statki nie powinny wpływać do zachodnich portów. Potrzeba wstrzymania dostaw do Rosji towarów podwójnego zastosowania".

Premier Litwy odniosła się z kolei do starań Ukrainy w kwestii wejścia do Unii Europejskiej. - Żaden z krajów nie zapłacił tak ogromnej ceny za chęć bycia częścią europejskiej rodziny, Ukraina zasłużyła na status kandydata do UE, Litwa i Polska wspierają jej dążenia do integracji - mówiła Ingrida Szimonyte. 

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem polskiego premiera, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz - zdalnie - ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. Tematem spotkania są działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

PAP/ho

Prezydent w BBC o ewentualnym użyciu broni masowego rażenia przez Rosjan

13.03.2022 19:31
Andrzej Duda ostrzegał w BBC: jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie, to NATO i jego przywódcy musieliby poważnie zastanowić się nad kolejnymi krokami.

W Brukseli roi się od szpiegów. Belgia musi wzmocnić ochronę kontrwywiadowczą

14.03.2022 12:02
Bruksela roi się od szpiegów m.in. z Rosji, a jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu - informują belgijskie media. Z tego powodu Parlament Europejski zwrócił się do Belgii o większe wysiłki w zakresie kontrwywiadu.

Polska celem ataków rosyjskiej propagandy za potępienie agresji na Ukrainie

14.03.2022 13:46
Jednoznacznie potępiamy agresję Rosji na Ukrainę, stąd ataki propagandowe na nas - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn komentując dezinformacje na temat polskiej postawy i działań.

Od środy w urzędach gmin rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie im numerów PESEL

14.03.2022 14:26
Ukraińscy uchodźcy, którzy otrzymają PESEL, będą mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem potwierdzającym ich status, uzyskają też możliwość dostępu do cyfrowych usług publicznych, takich jak profil zaufany czy elektroniczne recepty.