Redakcja Polska

Prorosyjskie manifestacje w Niemczech. "Donbas należy do Rosji!"

11.04.2022 10:17
W miniony weekend na niemieckich ulicach znów zaroiło się od wielbicieli Władimira Putina. W Hanowerze, Stuttgarcie i Frankfurcie nad Menem odbyły się prokremlowskie manifestacje. Zauważono na nich także złowieszcze symbole, kojarzące się z działaniami wojennymi Rosji na Ukrainie.
Audio
  • W miniony weekend na niemieckich ulicach znów zaroiło się od wielbicieli Władimira Putina. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Svet foto

Na frankfurckim Operplatz zebrało się około 900 osób, jawnie sympatyzujących z rosyjskim despotą. Do podobnych manifestacji doszło także w Allgäu i Hanowerze. Przez stolicę Dolnej Saksonii przetoczyła się kawalkada samochodów obklejonych rosyjskimi flagami.

Mimo wyraźnych zakazów ze strony włodarzy miasta, uczestnicy wznosili okrzyki poparcia dla wojny na Ukrainie. Niektórzy z nich posługiwali się symbolem "Z", kojarzącym się z rosyjską agresją. Przed pomnikami krasnoarmiejców we wschodnioniemieckich miastach powiewały flagi ZSRR.

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk nazwał te prorosyjskie parady najbardziej haniebnymi sposobami na szerzenie putinowskiej propagandy. - Świat o tym nie zapomni - stwierdził. Dyplomata mówił też o "bezspornym sentymencie" wielu Niemców do Rosji, traktujących ją wciąż jako miejsce "tęsknot i nadziei".


IAR/dad

W przemyśle kosmicznym działa kilkaset polskich firm. Obsłużyły już ponad 80 misji

10.04.2022 18:54
- Chcemy zwiększyć szanse polskich firm w pozyskiwaniu pieniędzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomoże im to awansować w łańcuchu kosmicznych dostaw i dostarczać na potrzeby misji nie tylko pojedyncze komponenty, ale całe systemy - powiedział prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.

Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: wiemy, co się stało, mamy zweryfikowaną odpowiedź

11.04.2022 08:07
- Chcemy oddać hołd, chcemy zachować pamięć o katastrofie smoleńskiej, chcemy, żeby ta pamięć trwała. Ona jest częścią naszej tożsamości, jest częścią pamięci narodowej - powiedział w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że dzisiaj wiemy, co się stało. - Mamy tę odpowiedź po raz pierwszy pełną, konsekwentną, zweryfikowaną przez wiele różnych - także będących poza Polską - ośrodków - dodał.

Ukraińscy rolnicy rozpoczęli prace polowe – w kamizelkach kuloodpornych, bo 30 km dalej jest front

11.04.2022 09:55
Niektórzy rolnicy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy rozpoczęli już prace polowe pomimo zagrożenia ostrzałem i oddalonej o zaledwie 30 km linii frontu – podaje agencja Ukrinform w reportażu ze wsi Komyszuwacha.