Redakcja Polska

Najpierw rozmowa z Putinem, później z Zełenskim. Sekretarz Generalny ONZ jedzie do Moskwy i Kijowa

23.04.2022 10:01
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres w czwartek 28 kwietnia odwiedzi Kijów i spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej uda się do Moskwy na rozmowę z Władimirem Putinem. 
Antonio Guterres
Antonio GuterresTwitter.com/antonioguterres

W Kijowie Guterres odbędzie również roboczą rozmowę z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. Według służby prasowej ONZ Guterres spotka się też z członkami personelu agencji ONZ na Ukrainie, z którymi przedyskutuje sposoby rozszerzenia pomocy humanitarnej dla ludności tego kraju.

Wcześniej rozmowa z Putinem

Dwa dni wcześniej, we wtorek 26 kwietnia Antonio Guterres będzie w Moskwie. Tam spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i prezydentem Władimirem Putinem.

Z inicjatywą rozmów wystąpił szef ONZ, który wysłał do obu stolic listy z prośbą o spotkania z przywódcami. Jak poinformowało biuro Antonio Guterresa, rozmowy z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim mają dotyczyć możliwości zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Antonio Guterres zaapelował we wtorek o czterodniową przerwę w walkach na okres prawosławnej Wielkanocy aby umożliwić bezpieczną ewakuację ludności cywilnej i dostarczenie pomocy humanitarnej. Według sekretarza generalnego takiej pomocy potrzebuje na Ukrainie ok. 12 mln osób.

Jak poinformowała wcześniej wicerzeczniczka prasowa Guterresa, Eri Kaneko, w Moskwie odbędzie również robocze spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Sekretarz generalny liczy na to, że podczas wizyty w Moskwie będzie rozmawiał o tym, co można zrobić, by natychmiast przywrócić pokój na Ukrainie - przekazała Eri Kaneko.

IAR/ho

Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji

22.04.2022 17:07
Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji. Budapeszt sprzeciwia się między innymi dalszym unijnym sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne.

Duże skupisko grobów niedaleko Mariupola. Mogły tam zostać pogrzebane tysiące

22.04.2022 15:37
Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w miejscowości Manhusz w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podała agencja Reuters. Jak uważa mer Mariupola Wadym Bojczenko, mogło tam zostać zakopanych nawet 9 tysięcy cywili.

Rosjanie mordują cywilów z wykorzystaniem francuskiej broni? Michajło Podolak pokazał wrak auta

23.04.2022 09:51
Doradca prezydenta Ukrainy przekonuje, że Rosjanie zabijają cywilów wykorzystując m.in. broń wyprodukowaną na francuskiej licencji. Michajło Podolak umieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazuje ostrzelane samochody. Jak mówi, próbowali nimi uciec z miasta mieszkańcy Buczy.