Redakcja Polska

Rosjanie mordują cywilów z wykorzystaniem francuskiej broni? Michajło Podolak pokazał wrak auta

23.04.2022 09:51
Doradca prezydenta Ukrainy przekonuje, że Rosjanie zabijają cywilów wykorzystując m.in. broń wyprodukowaną na francuskiej licencji. Michajło Podolak umieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazuje ostrzelane samochody. Jak mówi, próbowali nimi uciec z miasta mieszkańcy Buczy.
Michajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, pokazał ostrzelany samochód
Michajło Podolak, doradca Wołodymyra Zełenskiego, pokazał ostrzelany samochódTT/@Podolyak_M

Michajło Podolak pokazuje ostrzelane samochody z rejonu Buczy nieopodal Kijowa. Niektóre z nich mają do anteny przymocowaną białą flagę, inne napis na masce „dzieci”. Ich pasażerowie, jak mówi, zginęli od kul rosyjskich żołnierzy.

Doradca prezydenta na dłużej zatrzymuje się przy aucie marki Renault. – Zwróćcie uwagę na przód. Jechała tutaj kobieta, której głowa została dosłownie rozerwana. Z tyłu samochodu wciąż są zwłoki kota. Strzał z broni był niezwykle precyzyjny, bo pocisk przedziurawił cały pojazd – opowiada Podolak, przekonując, że atak nie mógł nastąpić z wykorzystaniem starej postsowieckiej broni.

Michajło Podolak twierdzi, że samochód został ostrzelany z bojowego wozu piechoty BMD 4, który na wyposażenie rosyjskiej armii trafił w 2015 roku, czyli niespełna rok po aneksji Krymu. – Wóz wyposażony jest w działo 30 mm. System kontroli ognia umożliwia prowadzenie skutecznego ostrzału podczas każdych warunków pogodowych, nawet w nocy – kontynuuje.

Ukraiński urzędnik mówi, że licencja na oprzyrządowanie do wozu została sprzedana Rosji przez francuską firmę Thales. Doradca Zełenskiego przypomina, że gdy rozpoczęto produkcję BMD 4, na Rosję były już nałożone sankcje, które zabraniały krajom Unii Europejskiej sprzedaży broni reżimowi Władimira Putina.

– Sprzedaż takiej technologii musiała się dziać z udziałem i za cichym przyzwoleniem władz – ocenia Podolak.

Jak obchodzono unijne sankcje na sprzedaż broni Rosjanom?

Embargo na sprzedaż broni do Rosji zostało wprowadzone po aneksji Krymu latem 2014 roku. Dotyczyło one bezpośredniej i pośredniej sprzedaży uzbrojenia, a także amunicji, pojazdów wojskowych czy też sprzętu paramilitarnego.

Pomimo to, eksport uzbrojenia trwał w najlepsze, bo w unijnych przepisach znalazła się furtka. Z sankcji były zwolnione umowy zawarte przed 1 sierpnia 2014 roku oraz pomocnicze kontrakty niezbędne do realizacji umów.

Prawna luka została zlikwidowana dopiero na początku kwietnia tego roku. Jak informował Reuters, Komisja Europejska nie chciała wprowadzić całkowitego embarga na sprzedaż broni Rosjanom. „Do zmiany zdania skłoniła ją dopiero krytyka ze strony Polski i Litwy” – podała agencja.

Jaką broń sprzedała Rosji Francja?

Jak podano, od 2015 roku Francja wydała 76 licencji na eksport towarów wojskowych do Rosji. Były to m.in. kamery termowizyjne do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni montowane w myśliwcach i śmigłowcach bojowych rosyjskiego lotnictwa. Wartość sprzętu szacowana jest na 152 mln euro.


Źródło: tvp.info/ho

Niemieccy politycy krytykują opieszałość kanclerza w sprawie broni dla Ukrainy

22.04.2022 14:37
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o opieszałość i brak jednoznacznych decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę nie tylko przez polityków opozycji, ale także rządowej koalicji. - Te uniki kanclerza tylko pomagają Rosji - ocenia Gunther Krichbaum z opozycyjnej chadeckiej CDU.

Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji

22.04.2022 17:07
Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji. Budapeszt sprzeciwia się między innymi dalszym unijnym sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne.

Duże skupisko grobów niedaleko Mariupola. Mogły tam zostać pogrzebane tysiące

22.04.2022 15:37
Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w miejscowości Manhusz w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podała agencja Reuters. Jak uważa mer Mariupola Wadym Bojczenko, mogło tam zostać zakopanych nawet 9 tysięcy cywili.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.04.2022 r.

22.04.2022 16:52
W tym wydaniu: XXXI sesja Konferencji Utrechckiej z udziałem szefa polskiej dyplomacji, wizyta szefa MON w Waszyngtonie oraz kolejny pakiet pomocy militarnej USA dla Ukrainy.