Redakcja Polska

Ukraińska flaga na Wyspie Węży. Prezydent Zełenski: nasz kraj nie zostanie złamany

08.07.2022 16:37
Niech każdy rosyjski kapitan, na pokładzie statku czy samolotu, ujrzy ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmie, że nasz kraj nie zostanie złamany - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, odgrażającego się, że obecne rosyjskie działania na Ukrainie to dopiero początek kampanii.
Prezydent Zełenski: niech rosyjscy kapitanowie ujrzą ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmą, że nasz kraj przetrwa
Prezydent Zełenski: niech rosyjscy kapitanowie ujrzą ukraińską flagę na Wyspie Węży i pojmą, że nasz kraj przetrwaTwitter/NEXTA

Zełenski przekazał, że trwająca dwa miesiące i zakończona sukcesem operacja odbicia zajętej przez Rosjan na początku inwazji Wyspy Węży, która stała się symbolem ukraińskiego oporu, powinna być sygnałem ostrzegawczym dla rosyjskich żołnierzy.

Do sytuacji odniósł się na Twitterze piastujący w przeszłości stanowisko ministra spraw zagranicznych i ministra obrony Litwy Linas Likeviczius.

- Słowa Putina, że "Rosja nie rozpoczęła jeszcze kampanii na Ukrainie na poważnie" oznaczają jedno - jest tak "zatwardziały", że pójdzie na całość, bez względu na zasoby - napisał Linkeviczius.

- Tempo zachodniego wsparcia militarnego dla Ukrainy musi zostać podwojone, a nawet potrojone - dodał.

 

PAP/IAR/dad

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

08.07.2022 12:34
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 

Polski wywiad przechwycił kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy

08.07.2022 13:59
Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy, uczestniczących w agresji Rosji na Ukrainę, z których wynika, że mają oni świadomość przeciągających się działań - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Szczyt G20. Dmytro Kułeba: miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

08.07.2022 14:56
Miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a nie na forach międzynarodowych - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania szefów dyplomacji państw G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.