Redakcja Polska

Szwecja i Finlandia w NATO. Duża część państw ratyfikowała ostateczne dokumenty

13.07.2022 13:51
Jedna trzecia krajów członkowskich NATO ratyfikowała już dokumenty dotyczące wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj minął tydzień od podpisania protokołów akcesyjnych przez ambasadorów państw NATO-wskich.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (C), minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto (L) i minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde pozują do zdjęcia na zakończenie wspólnej konferencji prasowej po podpisaniu protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (C), minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto (L) i minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde pozują do zdjęcia na zakończenie wspólnej konferencji prasowej po podpisaniu protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATOPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Jeszcze tego samego dnia dokumenty ratyfikowały Kanada, Dania, Norwegia oraz Islandia, później Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Albania, a wczoraj także Holandia i Luksemburg. To w sumie 10 krajów.

Akceptacja ze strony Polski

Proces ratyfikacji rozpoczęła też już Polska. Kilka dni temu protokoły akcesyjne zaakceptował Sejm, w przyszłym tygodniu ma to zrobić Senat, a na koniec potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta.

Zwykle procedura ratyfikacyjna protokołów akcesyjnych trwa w Sojuszu około roku. Teraz ma być skrócona do kilku miesięcy w związku z nadzwyczajną sytuacją i wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie.

To właśnie rosyjska napaść 24 lutego spowodowała, że Szwecja i Finlandia porzuciły wieloletnią tradycję neutralności i w połowie maja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. Po siedmiu tygodniach sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne.

IAR/ho

Szef polskiej dyplomacji kontynuuje wizytę na Bałkanach Zachodnich

13.07.2022 09:37
Pomiędzy wizytami w krajach bałkańskich minister poleci do Hagi, by wziąć udział w konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji

Komisja Europejska zmienia plany w sprawie 7. pakietu sankcji wobec Rosji

13.07.2022 09:45
Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.

"The Guardian" zachęca do podróży do Polski, by pomóc pomagającym Ukrainie

13.07.2022 13:38
Brytyjski dziennik "The Guardian" zachęca do odwiedzenia Polski, podkreślając, że oprócz atrakcji jakie ona oferuje, teraz jest to też sposób, by wesprzeć tych, którzy heroicznie pomagają ukraińskim uchodźcom.