Redakcja Polska

"To nie jest wojna tylko Putina". Grupa ponad 50 europosłów chce zakazu wizowego dla Rosjan

26.08.2022 12:26
Grupa ponad 50 eurodeputowanych zaapelowała o wprowadzenie unijnego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. Pod listem do liderów europejskich instytucji podpisało się 13 polskich europosłów - Jerzy Buzek, Witold Waszczykowski, Adam Jarubas, Beata Kempa, Marek Balt, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Halicki, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Dominik Tarczyński, Łukasz Kohut i Anna Zalewska. Kilka dni wcześniej swój apel w tej sprawie opublikowała europosłanka Anna Fotyga. Szczegóły zna brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Eurodeputowani apelują o zakaz wizowy dla Rosjan. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Europosłowie zastrzegli, że ten zakaz nie może uderzać w Rosjan uprawnionych do otrzymania wiz humanitarnych
Europosłowie zastrzegli, że ten zakaz nie może uderzać w Rosjan uprawnionych do otrzymania wiz humanitarnychPAP/EPA/SHAWN THEW

Grupa deputowanych, w wysłanym dziś liście napisała, że popiera pomysł zakazu wizowego dla obywateli kraju, który rozpętał nielegalną i niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie. - Dopóki obywatele Ukrainy cierpią z powodu okrucieństw Kremla, dopóty Rosjanie nie powinni być mile widziani w Unii Europejskiej - podkreślili europosłowie.

Posłuchaj

00:58 11907501_1.mp3 Eurodeputowani apelują o zakaz wizowy dla Rosjan. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Deputowani domagają się pełnego i natychmiastowego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. A jeśli negocjacje między krajami w tej sprawie będą się przedłużać wzywają do ograniczenia tych wiz i podwyższenia opłaty za ich wydanie. Europosłowie zastrzegli, że ten zakaz nie może uderzać w Rosjan uprawnionych do otrzymania wiz humanitarnych.

- Ta wojna to nie tylko wojna Putina. Niedopuszczalne jest, aby obywatele agresywnego kraju spędzali mile czas w Unii Europejskiej, podczas gdy ich żołnierze zabijają pokojowo nastawionych Ukraińców, a także ostrzeliwują ich miasta i miasteczka - tak z kolei napisała europosłanka Anna Fotyga w oświadczeniu opublikowanym przed kilkoma dniami.

Podkreśliła, że obywatele Rosji muszą doświadczyć na własnej skórze, że nie do zaakceptowania są działania ich dyktatorskiego, agresywnego i pozbawionego skrupułów reżimu, który ma szerokie poparcie w społeczeństwie. Była szefowa dyplomacji przypomniała, że Polska po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wstrzymała wydawanie wiz turystycznych zgadzając się na te humanitarne. - Mam nadzieję, że za przykładem Polski pójdą pozostałe kraje Unii - przyznała Anna Fotyga.

Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy przedstawicieli krajów Unii Europejskiej o zakazie wizowym dla obywateli Rosji za rozpętaną przez Kreml wojnę na Ukrainie. Informacje sprzed kilku dni potwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. We wtorek rozpoczyna się w Pradze nieformalne, dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich, które będzie poświęcone tej sprawie. 


IAR/dad

Po agresji Rosji na Ukrainę Irlandia znosi wizy dla Ukraińców

26.02.2022 16:27
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Irlandii zostaje zniesiony obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy. Irlandia obiecuje zastosowanie jak tylko można najbardziej dotkliwych sankcji dla Rosji.

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie"

26.08.2022 09:25
Jak zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki, po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Rosjanie po raz kolejny zaatakowali elektrownię w czwartek.

"La Repubblica": rosyjska agentka w dowództwie NATO we Włoszech

26.08.2022 10:11
"Rosyjska agentka w NATO we Włoszech"- takim tytułem rzymski dziennik "La Repubblica" opatrzył w piątek artykuł na temat szpiegowskiej operacji Moskwy. Jak zaznacza gazeta, "agentka wywiadu wojskowego krążyła przez 10 lat między Rzymem a Neapolem, przenikając do dowództwa atlantyckiego oraz amerykańskiego" i weszła w relacje z dziesiątkami oficerów.