Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak: niemieckie wyrzutnie Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie

01.12.2022 11:27
Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że niemieckie wyrzutnie Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie. W Sejmie szef MON odpowiadał na pytania posłów dotyczące niemieckiej propozycji rozmieszczenie w Polsce tych systemów.
Sejm. Minister Błaszczak do opozycji: to przecież wy osłabialiście Wojsko Polskie
Sejm. Minister Błaszczak do opozycji: to przecież wy osłabialiście Wojsko PolskiePAP/Radek Pietruszka

Mariusz Błaszczak podkreślał, że wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej nie tylko zapewni bezpieczeństwo Polsce, ale również pomoże uchronić nas przed kolejna falą uchodźców wojennych. Jak zaznaczył, Polska od początku rosyjskiej inwazji pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy, ale - jak stwierdził - masowe ruchy migracyjne są niebezpieczne dla samych uchodźców i stanowią wyzwanie dla krajów przyjmujących.

- Dla wszystkich byłoby najlepiej, gdyby Ukraińcy mogli pozostać bezpiecznie w swoich domach, a przekazanie systemów Patriot Siłom Zbrojnym Ukrainy znacząco się do tego przyczyni - tłumaczył szef MON.

Niemcy zaproponowały Polsce przekazanie ośmiu baterii Patriot. To amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Propozycję złożyła szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht po wydarzeniach w Przewodowie na Lubelszczyźnie, gdzie spadła ukraińska rakieta, w wyniku czego zginęło dwóch Polaków.

IAR/dad

Trudną sytuację w Donbasie mogłaby przełamać zachodnia precyzyjna artyleria

30.11.2022 13:55
Na kilku odcinkach frontu w Donbasie panuje trudna sytuacja. Rosjanie, mimo swoich strat, wciąż atakują tam pozycje ukraińskiej armii. Ukraińscy eksperci wojskowi wskazują, że pokrzyżować szyki Rosjan może tam zachodnia dalekosiężna precyzyjna artyleria.

Szef MSZ: wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę

01.12.2022 09:44
"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto w środę Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niedopuszczenia do bezkarności jej sprawców" - poinformowało MSZ.

Żaryn: destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

01.12.2022 11:35
- W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.