Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku magazynu TIME. "Wybór był tak oczywisty jak nigdy"

07.12.2022 16:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został człowiekiem roku 2022 magazynu TIME. Ogłaszając wyróżnienie reakcja gazety podkreśliła, że ukraiński przywódca zmobilizował narody całego świata do zjednoczenia się w obronie wolności.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenskifacebook.com/zelenskiy.official

"Tegoroczny wybór był tak oczywisty jak nigdy" - napisano w uzasadnieniu przyznania tytułu człowieka roku Wołodymyrowi Zełenskiemu. Redakcja podkreśla, że wyróżnienie dotyczy również ducha narodu ukraińskiego, którym wykazali się zarówno mieszkańcy tego kraju jak i ludzie z całego świata angażując się w pomoc Ukrainie.

Pisząc o roli Wołodymyra Zełeńskiego magazyn TIME podkreślił, że w świecie definiowanym przez podziały udało mu się zjednoczyć świat wokół kraju, którego niektórzy mogą nawet nie być w stanie znaleźć na mapie. Redakcja przypomniała też, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji odmówił opuszczenia Kijowa, a jego ofensywa informacyjna zmobilizowała niemal cały świat. "Za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za pobudzenie ludzi i narodów do zjednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji - i pokoju - Wołodymyr Zełenski i duch Ukrainy zostają Człowiekiem Roku 2022 magazynu TIME" - napisano w uzasadnieniu.

Otrzymując tytuł człowieka roku Wołodymyr Zełenski trafia na okładkę magazynu Time. Grafika z jego fotografią przedstawia również postacie ludzi, słoneczniki i ukraińskie flagi.

IAR/dad

Rosji skończyły się irańskie drony i kończą się rakiety

07.12.2022 12:55
Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła wcześniej z Iranu - podała we wtorek amerykańska telewizja ABC. Z kolei ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanom kończą się już rakiety, którymi dokonują zmasowanych ataków na Ukrainę.

Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci zostaną objęci sankcjami

07.12.2022 14:04
Unijnymi sankcjami mają być objęci Rosjanie odpowiedzialni za porywanie ukraińskich dzieci - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z jej ustaleń wynika, że te osoby zostały dopisane do czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie w ramach dziewiątego pakietu restrykcji.

Estończycy zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji prądu, wody i gazu

07.12.2022 15:27
Obywatele Estonii zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji w Tallinie prądu, wody i gazu. "Niech cierpią jak mieszkańcy Kijowa!" - napisano w uzasadnieniu wezwania.