Redakcja Polska

Garri Kasparow: jeśli pozwolimy Putinowi pozostać na Ukrainie, następne będą kraje bałtyckie i Polska

03.05.2023 19:15
Sojusznicy Ukrainy muszą zintensyfikować wszelkiego rodzaju wsparcie dla niej: wojskowe, gospodarcze i polityczne.
Audio
  • Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Poinformowała o tym Szwecja, kierująca w tym półroczu pracami Wspólnoty. Przez długi czas porozumienie w tej sprawie blokowała Francja. Uzgodnienia zatwierdzili dziś ambasadorowie unijnych krajów, a procedury powinny być sfinalizowane w ciągu kilku dni.
Garri Kasparow
Garri KasparowPAP / Tomasz Waszczuk

Wszystko inne tylko przedłuża tę wojnę i mordowanie niewinnych ludzi przez reżim Putina. To, co do tej pory dano, wystarczyło do obrony, ale dlaczego nie dać wystarczająco dużo, by Ukraina wygrała? – pyta Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata i jedna z najbardziej znanych postaci rosyjskiej opozycji, w wywiadzie opublikowanym w środę przez portal tygodnika „Fokus”.

Zdaniem Kasparowa jedyne rozwiązanie pokojowe to „wolna i nienaruszona Ukraina oraz brak Putina” – czyli powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku. „Wszelkie negocjacje lub ustępstwa, które prowadziłyby do dalszej okupacji na terytorium Ukrainy i utrzymania władzy przez Putina, byłyby jedynie opóźnianiem (wybuchu) kolejnej wojny” – podkreślił Kasparow.

„Putin potrzebuje zagranicznych konfliktów, aby przetrwać. Jeśli pozwolimy mu pozostać na Ukrainie, następne w kolejce są kraje bałtyckie, Polska” - stwierdził. 

„Sankcje (wobec Rosji – PAP) mają podwójny skutek. Po pierwsze, bezpośrednio osłabiają zdolność Putina do prowadzenia wojny, ograniczając jego zasoby finansowe i technologiczne. Dlatego należy je rozszerzyć na Iran i Chiny, które dostarczają technologie takie jak drony i chipy. Po drugie, sankcje wywierają presję na oligarchów będących zwolennikami Putina, którzy cenią go tylko dlatego, że chroni ich bogactwo. Kiedy muszą wybierać między nim a swoimi pieniędzmi i majątkiem za granicą, staje on w trudnej sytuacji” – wyjaśnił Kasparow.

Zachód popełnił wiele błędów wobec Putina. „Kluczowym było przekonanie – powodowane naiwnością lub korupcją – że polityczne i gospodarcze zaangażowanie w wolny świat zliberalizuje Putina i jego reżim. Zachód popełnił ten sam błąd z Chinami. Zamiast tego korupcja i autorytaryzm oddziałały w drugą stronę. Ten mariaż nie powiódł się, a nieprzyznanie się do pomyłki doprowadziło bezpośrednio do tej wojny” – stwierdził Kasparow.

Nawet gdy w 2001 roku Putin przemawiał w niemieckim Bundestagu, mówiąc o możliwości członkostwa Rosji w NATO, było to działanie wyłącznie „na pokaz”. „Putin to człowiek KGB do szpiku kości. Gdyby przyłączenie się do Zachodu było pewnym sposobem na utrzymanie władzy i wzbogacenie się, zrobiłby to. Putin nie wyznaje żadnych wartości poza władzą i pieniędzmi. Mówienie o ideologii jest jedynie odwracaniem uwagi. (…) To zbir z KGB, któremu poszczęściło się z cenami ropy, słabą opozycją oraz nieograniczonym poparciem w wolnym świecie” – powiedział Kasparow. 

„Tak jak od początku mojego zaangażowania w politykę, zrobię wszystko, aby mój kraj dołączył do cywilizowanego świata. (…) Ale najpierw Rosja musi mieć społeczeństwo”, w którym można działać publicznie „bez dyktatury i przemocy” – zauważył Kasparow.

”Widziałem moich kolegów otrutych, zamordowanych i uwięzionych. (…) Każdy przeciętny obywatel Rosji może trafić do więzienia za wygłoszenie komentarza lub niesienie transparentu. Ja jestem bezpieczniejszy niż oni, a przede wszystkim jestem bezpieczniejszy niż niewinni Ukraińcy, których domy są codziennie bombardowane przez reżim, którego w porę nie powstrzymaliśmy” – podsumował Garri Kasparow. 

PAP/ks

"Zdobycie Bachmutu dla Rosjan to cel propagandowy". Były oficer wojsk specjalnych USA wyjaśnia

29.04.2023 11:00
Płk. Liam Collins, były oficer wojsk specjalnych US Army i b. doradca ukraińskiego MON powiedział, że "z przyczyn propagandowych zdobycie Bachmutu jest dla Rosji absolutną koniecznością, jednak nie będzie to żadne zwycięstwo z wojskowego punktu widzenia".

Ukraińska kontrofensywa coraz bliżej. Ołeksij Reznikow: jesteśmy na ostatniej prostej

01.05.2023 17:57
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że przygotowania do kontrofensywy sił ukraińskich są na ostatniej prostej. Wyraził przekonanie, że zrobiono dużo, by kontrofensywa była pomyślna.

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej Rosji przeciwko Zachodowi

02.05.2023 11:35
Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna – stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi – pisze Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Prezydent Andrzej Duda: atak Rosji na Ukrainę wygląda jak rozbiory Polski

03.05.2023 16:20
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że atak Rosji na Ukrainę przypomina rozbiory Polski, przeprowadzone przez dawną carską Rosję, wtedy z udziałem Prus i Austrii