Polskie Radio
Section05
Garri Kasparow

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Władimir Putin Rosja Magdalena Skajewska Jan Pachlowski Piotr Skarżyński

Kolejny wróg Putina na liście "terrorystów". To mistrz szachowy

Rosyjska służba monitoringu finansowego wpisała Garriego Kasparowa do rejestru terrorystów i ekstremistów. Rosyjski opozycjonista naraził się Kremlowi licznymi wypowiedziami krytykującymi Władimira Putina i inwazję na Ukrainę. Niezależny portal Meduza ustalił, że trzynastokrotny szachowy mistrz świata i założyciel rosyjskiego Ruchu Antywojennego jest też objęty postępowaniem karnym w związku z rzekomą działalnością terrorystyczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa

Światowa czołówka szachów gra w Warszawie. Polak liderem!

Jan-Krzysztof Duda nie zwalnia tempa w gwiazdorsko obsadzonym turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2023. Po trzech dniach rywalizacji w szachach szybkich jest samodzielnym liderem w klasyfikacji generalnej. Przed nami jeszcze dwa dni rywalizacji w szachach błyskawicznych, a już w czwartek poznamy triumfatora zawodów. Przed rokiem w warszawskim Muzeum Polin zwyciężył właśnie Duda.
Zobacz więcej na temat:  szachy inne dyscypliny Jan-Krzysztof Duda SPORT Warszawa

Garri Kasparow ostrzega przed Putinem. Wspomina o Polsce i krajach bałtyckich. "Są następne w kolejce"

 - To, co do tej pory dano, wystarczyło do obrony, ale dlaczego nie dać wystarczająco dużo, by Ukraina wygrała? - pyta Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata i jedna z najbardziej znanych postaci rosyjskiej opozycji, w wywiadzie opublikowanym w środę przez portal tygodnika "Fokus".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa Rosja Ukraina Władimir Putin

Garri Kasparow ujawnił cel Władimira Putina. "Chce ogłosić zwycięstwo w wojnie z Ukrainą w dniu urodzin"

Rosyjski opozycjonista Garri Kasparow ocenił, że władze Rosji już zrozumiały, że wojny z Ukrainą nie da się wygrać w pierwotnie zaplanowany sposób, dyktatorzy są jednak przywiązani do dat, dlatego propagandowym celem Putina jest ogłoszenie zwycięstwa 7 października, czyli w dniu jego 70. urodzin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Europa Władimir Putin

Jak obalić Putina? Kasparow wskazuje na jeden sposób. Kluczem są sankcje

- Przyszłość rosyjskiego reżimu zależy od sankcji - uważa rosyjski opozycjonista Garri Kasparow. - Jeżeli wolny świat jest gotowy powiedzieć jasno, że nie będzie cofnięcia sankcji, dopóki Ukraina nie będzie wyzwolona, nie będzie reparacji, a zbrodniarze nie staną przed sądem, to równa się zmianie reżimu - mówił słynny szachista.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina sankcje Europa Władimir Putin

Wielkie szachy w Warszawie. Jerzy Dudek zagrał z Kasparowem

Wielkie wydarzenie dla polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek kontra najwięksi szachiści świata – w czwartek w Warszawie rozpoczyna się pięciodniowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland, w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022. Gościem specjalnym imprezy jest legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow, który w środę rozegrał pokazową symultanę.
Zobacz więcej na temat:  SPORT szachy Jan-Krzysztof Duda Radosław Wojtaszek

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
Zobacz więcej na temat:  szachy Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura