Redakcja Polska

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad miliard dolarów w ramach projektu PEACE

31.05.2023 17:47
Stany Zjednoczone przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarów w ramach projektu PEACE, realizowanego przez Bank Światowy. Przeznaczymy te pieniądze na wsparcie budżetu naszego państwa, zwłaszcza na wydatki socjalne i humanitarne - oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Premier Ukrainy: USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarów
Premier Ukrainy: USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości 1,25 mld dolarówPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Jesteśmy wdzięczni USA i Bankowi Światowemu. Doceniamy pomoc partnerów w dobie naszej walki z (rosyjskim) agresorem" - napisał we wtorek wieczorem szef ukraińskiego rządu w komunikacie na Twitterze.

Projekt Public Expenditures for Administrative Capacity Endurance (ang. Wydatki Publiczne na Utrzymanie Zdolności Administracyjnych), znany pod akronimem PEACE (ang. pokój), to flagowy instrument finansowy Banku Światowego dla Ukrainy, który umożliwił innym międzynarodowym darczyńcom zjednoczenie wysiłków na rzecz zapewnienia szybkiego, ukierunkowanego i przewidywalnego wsparcia dla tego kraju - czytamy na stronie internetowej Banku Światowego.

Wielki projekt odbudowy państwa

Ukrainę czeka "największy na całym świecie" projekt odbudowy państwa - oznajmiła na początku maja Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Ukraińscy eksperci oceniają koszt tej rekonstrukcji na 750 mld - 1 bln dolarów.

Amerykańska administracja zakłada, że w perspektywie długookresowej na odbudowę Ukrainy po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego oraz instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy - dodała wówczas Coleman.


IAR/PAP/dad

Rosyjska broń na Białorusi. W obwodzie mińskim zainstalowano system rakietowy S-400

31.05.2023 14:08
Na Białoruś z Rosji przybył najnowocześniejszy przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400. Rozmieszczono go na terenie arsenału armii białoruskiej we wsi Nawakołasawa w pobliżu Stołbców w obwodzie mińskim - powiadomił portal opozycyjny Biełaruski Hajun.

Litwa przywróci kontrole na granicach z Polską i Łotwą

31.05.2023 15:46
W lipcu Litwa przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Decyzja tamtejszego rządu związana jest ze szczytem NATO, który odbędzie się w Wilnie.

Wito Nadaszkiewicz, polski prawnik ze Lwowa: Akcja Poland Helps pomaga Ukrainie od pierwszych dni inwazji

31.05.2023 16:20
Pomagaliśmy chyba w całej Ukrainie - przyznał Wito Nadaszkiewicz, koordynator projektu Poland Helps, który od początku rosyjskiej inwazji niesie pomoc Ukraińcom. Jak zaznaczył, tam, gdzie niedawno byli Rosjanie, jest najgorzej, bo oni wszystko dewastują, kradną nawet sedesy.