Redakcja Polska

Litwa przywróci kontrole na granicach z Polską i Łotwą

31.05.2023 15:46
W lipcu Litwa przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Decyzja tamtejszego rządu związana jest ze szczytem NATO, który odbędzie się w Wilnie.
Audio
  • W lipcu Litwa przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Materiał Kamila Zalewskiego
Przejście graniczne Privalka.
Przejście graniczne Privalka.ASA studio / Shutterstock.com

Kontrole graniczne potrwają od 7 do 13 lipca. Będą one obowiązywały na granicy z Polską i Łotwą oraz na lotniskach i w portach morskich. Ponadto litewskie wojsko podało, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu NATO rozmieści dodatkowo ponad trzy tysiące żołnierzy. Ich zadaniem będzie zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej, ważnych tras przejazdu oraz poszczególnych osób. Żołnierze mają też sprawdzać miejsca zakwaterowania oraz pojazdy pod kątem obecności w nich materiałów wybuchowych.


Kilka dni temu Niemcy podały, że przestrzeni powietrznej podczas szczytu NATO będzie też chronił system obrony powietrznej Patriot, przeniesiony ze Słowacji. Szczyt Sojuszu w Wilnie odbędzie się 11 i 12 lipca.

IAR/dad

Rosyjska broń na Białorusi. W obwodzie mińskim zainstalowano system rakietowy S-400

31.05.2023 14:08
Na Białoruś z Rosji przybył najnowocześniejszy przeciwlotniczy kompleks rakietowy S-400. Rozmieszczono go na terenie arsenału armii białoruskiej we wsi Nawakołasawa w pobliżu Stołbców w obwodzie mińskim - powiadomił portal opozycyjny Biełaruski Hajun.

10 lat Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

31.05.2023 14:00
- Nie chcieliśmy robić czegoś hucznego, nawet nie chcieliśmy nazywać tego jubileuszem, ale raczej spotkaniem podsumowującym 10 lat naszej pracy. To było spotkanie przyjaciół - mówi Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie.

MON zapowiada powrót do programu ORKA i zakup okrętów podwodnych

31.05.2023 15:01
Okręty podwodne w polskiej Marynarce Wojennej będą nie tylko ochraniać szlaki komunikacyjne przed wrogimi okrętami, ale także zapewnią możliwość odstraszania przez zdolność do skutecznego kontrataku.