Redakcja Polska

NATO potępiło Rosję za decyzję o wycofaniu się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

10.06.2023 08:30
Ustanawia on prawnie wiążące i możliwe do zweryfikowania limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego.
Audio
  • NATO potępiło Rosję za decyzję o wycofaniu się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie [posłuchaj]
MSZ potępiło wypowiedzenie przez Rosję Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie
MSZ potępiło wypowiedzenie przez Rosję Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europietwitter.com / @NATOpress

Decyzja Rosji o wystąpieniu z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie - podkreśliła w wydanym w piątek oświadczeniu Rada Północnoatlantycka NATO.

"Sojusznicy z NATO potępiają decyzję Rosji o wycofaniu się z przełomowego Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), będącego kamieniem węgielnym architektury bezpieczeństwa Europy. Traktat CFE ustanawia prawnie wiążące i weryfikowalne limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego państw będących stronami traktatu" - czytamy w oświadczeniu.

Rada Północnoatlantycka przypomniała jednocześnie, że Rosja od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach CFE, a agresja na Ukrainę, przy współudziale Białorusi, jest sprzeczna z celami Traktatu.

"Decyzja Rosji o wystąpieniu z traktatu CFE jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie. Decyzja Rosji dodatkowo pokazuje ciągłe lekceważenie przez Moskwę kontroli zbrojeń, w tym wzajemności, przejrzystości, zgodności i weryfikacji. Wielokrotnie wzywaliśmy Rosję do przestrzegania traktatu. Rosja nie zaangażowała się konstruktywnie i nie podjęła kroków w kierunku pełnej zgodności" - podkreśliła Rada Północnoatlantycka. 

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma w niej swojego reprezentanta. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

16 maja rosyjski parlament, działając w trybie przyspieszonym, jednogłośnie przegłosowała wypowiedzenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Z wnioskiem o wypowiedzenie wystąpił 10 maja prezydent Władimir Putin.

Jak przypomina w jednej z analiz ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Witold Rodkiewicz, Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w pierwotnej wersji został podpisany 19 listopada 1990 r. przez państwa należące wówczas do Paktu Północnoatlantyckiego i Układu Warszawskiego.

"Nakładał on limity ilościowe na pięć kategorii uzbrojenia ofensywnego – czołgi, bojowe wozy piechoty, jednostki (sztuki) artylerii kalibru 100 mm i powyżej (armaty, haubice, moździerze i wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych), samoloty bojowe i śmigłowce bojowe – jakie mogły być rozmieszczone przez oba sojusze w Europie od Atlantyku po Ural. Stwarzał też mechanizm wzajemnej kontroli w postaci obowiązkowej notyfikacji oraz inspekcji. Limity określono w taki sposób, aby zapewnić równowagę sił pomiędzy sojuszami i zapobiec takiemu ich rozmieszczeniu, które umożliwiłoby jednej ze stron przeprowadzenie nagłego ataku. Przyjęcie Traktatu CFE było jednym z głównych przejawów końca zimnej wojny" - zaznaczył Rodkiewicz. 

W lipcu 2007 r. Rosja, powołując się na nieratyfikowanie zmodyfikowanej wersji Traktatu CFE przez państwa NATO (Rosja, a także Kazachstan, Białoruś i Ukraina ratyfikowały go w latach 2000–2004), ogłosiła "zawieszenie" implementacji jego postanowień oraz zaprzestała dostarczać wymaganych przezeń informacji, zaś od 2015 r. nie uczestniczyła we Wspólnej Grupie Konsultacyjnej nadzorującej jego przestrzeganie.

PAP/IAR/ks

Zobacz więcej na temat: NATO Rosja Stany Zjednoczone

Rosja coraz częściej fabrykuje "dowody" na użytek operacji dezinformacyjnych

04.06.2023 09:17
W ostatnich dniach Rosja kolportowała fałszywe pisma MO Ukrainy oraz władz lokalnych na Podkarpaciu, by uwiarygodnić swoje kłamstwa dotyczące planów ataku Polski na zachodnią Ukrainę - poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Andrzej Duda: musimy dołożyć starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki było wysoko na agendzie NATO

06.06.2023 11:54
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest dołożenie wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wziął udział w sesji inauguracyjnej szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbywa się w stolicy Słowacji, Bratysławie.

Marcin Przydacz o szczycie B9: prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem

06.06.2023 11:55
- Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów - powiedział we wtorek szef BPM Marcin Przydacz.

Politico: Zachód nie jest gotowy, by dać Ukrainie takie gwarancje bezpieczeństwa, których ta oczekuje

08.06.2023 11:55
Apele Kijowa o "gwarancje bezpieczeństwa" spotykają się z mieszanym odbiorem po stronie zachodnich sojuszników; nie ma konsensusu co do tego, jak konkretnie takie "gwarancje" miałyby wyglądać - pisze w czwartek brukselski portal informacyjny Politico.

Joe Biden: wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba

09.06.2023 09:43
Wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Choć w Kongresie słuchać głosy krytyki dotyczące pomocy dla Ukrainy, to nawet krytycy nie sądzą, że Putin zatrzyma się na Ukrainie, jeśli wygra - podkreślił Biden.