Redakcja Polska

Jest zgoda na 11. pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji

21.06.2023 15:08
Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. Został on zaakceptowany po prawie dwóch miesiącach rozmów. Wszystkie procedury powinny być sfinalizowane w ciągu kilkudziesięciu godzin. Restrykcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym. To najdłużej negocjowany pakiet restrykcji wobec Rosji, choć wcale nie jest najmocniejszy. Skupia się przede wszystkim na walce z obchodzeniem dotychczasowych restrykcji i na usuwaniu luk.
Potrzeba było 2 miesięcy negocjacji by uzyskać ostateczną zgodę na nowy pakiet sankcji
Potrzeba było 2 miesięcy negocjacji by uzyskać ostateczną zgodę na nowy pakiet sankcjiSinonimas/ Shutterstock

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka na bieżąco informowała w ostatnich tygodniach o tym co jest w pakiecie. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z unijnymi krajami w sprawie jedenastego pakietu sankcji pod koniec kwietnia. Na początku maja rozesłała projekt restrykcji i od tego czasu zaczęły się negocjacje.

Do jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji dołączona jest tak zwana czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o tym, że są na niej 23 osoby odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci i wywożenie ich w głąb Rosji, gdzie dochodzi do przymusowych adopcji. Zabiegała o to Polska.

Lista na razie jest tajna, będzie jawna wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym. Beata Płomecka nieoficjalnie ustaliła, że są na niej przedstawiciele władz rosyjskich regionów, między innymi Kraju Stawropolskiego, obwodów kałuskiego, biełgorodzkiego, woroneskiego, oraz Tatarstanu i Czeczenii.

Są też przedstawiciele fundacji odpowiadającej za przymusowe wywożenie dzieci z okupowanego Donbasu, czy współpracownicy rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej, którą Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył o zbrodnie wojenne i wykazał nakaz jej aresztowania. Ponadto na liście są między innymi propagandyści i sędziowie skazujący w politycznych procesach.

Część postulatów Polski została - uwzględniona

Jak powiedział ambasador ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś,  wśród ponad 70 osób i firm, które zostaną objęte sankcjami, są te odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci i wywożenie ich na przymusowe adopcje do Rosji. A to był jeden z polskich postulatów. Ponadto jest polski postulat dotyczący między innymi nałożenia sankcji na północny odcinek ropociągu Przyjaźń. - Są tam polskie postulaty dotyczące uszczelnienia transportu lądowego przez zakaz wjazdu dla rosyjskich przyczep i ciężarówek. Są tam elementy które otworzą możliwości stosowania sankcji wtórnych na te podmioty, które systemowe wspierają omijanie systemu sankcyjnego. Nie oceniam negatywnie tego pakietu. Tam jest cały szereg bardzo potrzebnych rozwiązań - powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś dodając, że już przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji. Polska będzie ponownie zabiegać między innymi o embargo na rosyjskie diamenty, a także rosyjski sektor nuklearny.

Sankcje gospodarcze

Jeśli natomiast chodzi o sankcje gospodarcze to w 11.pakiecie jest między innymi rozszerzony zakaz transportu o naczepy zarejestrowane w Rosji, co było również postulatem Polski. Są też kolejne ograniczenia w imporcie i eksporcie. Na wniosek Warszawy wpisano do tego pakietu także zapisy obejmujące sankcjami północy odcinek ropociągu Przyjaźń, który biegnie do Polski i Niemiec.

W ostatnich dniach pakiet złagodzono, by umożliwić jego przyjęcie. I tak na przykład nie będzie ograniczeń w handlu z krajami spoza Unii, które pomagają Rosji w wojnie na Ukrainie. Sankcjami mają być obejmowane konkretne osoby i firmy z tych państw. Rozwodnione zostały też zapisy dotyczące statków, które wyłączają transmitery pozwalające na ich lokalizacje i są podejrzewane o przewożenie towarów objętych restrykcjami. Nie ma już zakazu wpływania do portów dla takich statków, ale jest wymóg ścisłego monitorowania załadunków.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: sankcje Unii Europejskiej sankcje

Zbigniew Rau na konferencji o odbudowie Ukrainy w Londynie: trzeba wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa

21.06.2023 13:31
Polska już udowodniła swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji; możemy też odegrać wiodącą rolę w powojennej odbudowie tego państwa - zadeklarował w środę szef MSZ RP Zbigniew Rau podczas rozpoczętej w Londynie konferencji poświęconej wsparciu Ukrainy.

W Warszawie ruszyła 8. edycja Kongresu 590. Uczestnicy z Polski i z zagranicy

21.06.2023 14:20
W Warszawie oficjalnie rozpoczęła się debata w ramach dwudniowego spotkania Kongresu 590. Uczestnicy, w tym przedstawiciele rządu, państwowych spółek, świata biznesu oraz nauki rozmawiają na nim między innymi o polityce, bezpieczeństwie, transformacji energetycznej, technologii i kulturze.

Białoruś: Andrzej Poczobut został przeniesiony do kolonii karnej w Nowopołocku

21.06.2023 14:51
Andrzej Poczobut został przeniesiony z zakładu karnego w Witebsku do kolonii karnej w Nowopołocku, na północy Białorusi. Informację podał portal Nasza Niwa, powołując się na informację od jego żony.