Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski krytycznie o braku zdecydowania NATO co do członkostwa Ukrainy

11.07.2023 15:00
Według niego formuła zaproszenia, która ma być przedstawiona jego krajowi podczas szczytu Sojuszu w Wilnie pokazuje, że Sojusz nie jest gotowy na przyjęcie Ukrainy w swoje szeregi.
Audio
  • Wołodymyr Zełenski skrytykował brak zdecydowania krajów NATO do nadania Ukrainie jasnej perspektywy członkostwa [posłuchaj]
Na marginesie szczytu NATO w Wilnie dojdzie do spotkania Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim
Na marginesie szczytu NATO w Wilnie dojdzie do spotkania Joe Bidena z Wołodymyrem ZełenskimVP Brothers / Shutterstock.com, facebook.com/zelenskiy.official

Wołodymyr Zełenski skrytykował brak zdecydowania krajów NATO do nadania Ukrainie jasnej perspektywy członkostwa. Według niego formuła zaproszenia, która ma być przedstawiona jego krajowi podczas szczytu Sojuszu w Wilnie pokazuje, że Sojusz nie jest gotowy na przyjęcie Ukrainy w swoje szeregi.

Wołodymyr Zełenski potwierdził swój udział w szczycie. Jak dodał, w drodze do Wilna dowiedział się jednak, że omawiane są tam, jak napisał - ustalenia bez Ukrainy. Jak zaznaczył, dotyczą one jedynie zaproszenia, a nie członkostwa jego kraju w Sojuszu. Ukraiński prezydent ocenił, że jest to absurdalne i niespotykane, że w sytuacji, kiedy nie ma nawet czasowych ram ani do członkostwa, ani nawet do zaproszenia Ukrainy do Sojuszu, formułowane są jakieś dodatkowe warunki. 

Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego świadczy to o tym, że brak jest gotowości do zaproszenia Ukraińców do NATO i może to być przedmiotem negocjacji z Rosją. To z kolei, jak zaznaczył, zmotywuje Rosję do prowadzenia dalszego terroru. Ukraiński prezydent napisał, że brak zdecydowania oznacza słabość. Jak dodał, będzie o tym mówił na szczycie Sojuszu w Wilnie.

Szef NATO: będzie pozytywna wiadomość dla Ukrainy

Szef NATO zapewnia, że Ukraina dostanie pozytywną wiadomość ze szczytu NATO. Kwestia przystąpienia do NATO to najważniejsza dla Ukrainy sprawa poruszana w Wilnie. Wiadomo już, że Kijów nie dostanie jeszcze oficjalnego zaproszenia do członkostwa, ale w litewskiej stolicy trwają teraz negocjacje pomiędzy sojusznikami o tym, jak sformułować tę kwestię w komunikacie końcowym, aby uwzględnić postulaty wszystkich krajów. 

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że szczegóły będą znane jeszcze dzisiaj. "Wyślemy mocną i pozytywną dla Ukrainy wiadomość w imieniu wszystkich sojuszników. Nie chce teraz mówić o szczegółach, bo one zostaną podane do wiadomości dzisiaj wieczorem. Bądźcie jednak spokojni, że nasze przesłanie będzie pozytywne, mocne i będzie przesłaniem wszystkich sojuszników" - mówił Stoltenberg przed rozpoczęciem szczytu.

Prócz politycznej deklaracji o procesie wchodzenia do NATO Ukraina ma też dostać obietnicę uproszczenia procedur akcesyjnych, a także zapowiedź wieloletniego planu dotyczącego pomocy przy transformacji wojska do nowoczesnych standardów NATO. Oczekuje się, że w Wilnie poszczególne kraje złożą także deklaracje o dostawach kolejnych partii uzbrojenia dla Ukrainy. Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział już wysłanie rakiet dalekiego zasięgu.
Jeszcze dzisiaj wieczorem w Wilnie spodziewany jest ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

IAR/ks

Joe Biden: najpierw koniec wojny, potem rozszerzenie NATO o Ukrainę

10.07.2023 12:00
Jednocześnie zapewnił, że choć dyskusja o rozszerzeniu Sojuszu jest przedwczesna, to kraje członkowskie w dalszym ciągu będą wspierać Kijów, dostarczając broń i amunicję, potrzebną do zakończenia walk.

Elżbieta Witek w Rydze: Ukraina musi być w NATO, żeby być gwarantem bezpieczeństwa Europy

10.07.2023 15:00
Polska oczekuje, że szczyt w NATO przyniesie Ukrainie informacje o tym, jaka będzie ścieżka przystąpienia do NATO - podkreśliła w poniedziałek w Rydze marszałek Sejmu. 

Niemal 90 procent Ukraińców chciałoby, aby ich kraj wstąpił do NATO

10.07.2023 14:45
We wtorek w Wilnie odbędzie się szczyt państw Sojuszu. Ukraińskie władze oczekują, że podczas trwania szczytu sformułowane będzie wyraźne zaproszenie ich kraju do przystąpienia do Sojuszu

Prezydent Litwy: Wilno musi być miejscem, z którego na Ukrainę dotrą dobre wieści

10.07.2023 18:30
Gitanas Nauseda powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki musi uzgodnić dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy do czasu całkowitego wycofania się rosyjskiego agresora z ukraińskiego terytorium.

Szef NATO: Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu

11.07.2023 08:33
Szef Sojuszu nazwał tę zgodę historyczną chwilą. Prezydent Recep Erdogan zgodził się na skierowanie protokołu akcesyjnego Szwecji do tureckiego parlamentu do szybkiej ratyfikacji

Prezydent Andrzej Duda dla dziennika "Bild": akcesja Ukrainy wzmocniłaby NATO

11.07.2023 12:00
Prezydent Polski oczekuje, że podczas szczytu w Wilnie władze Ukrainy nie otrzymają bezpośredniego zaproszenia do NATO, gdyż mogłoby to przybliżyć Zachód do wciągnięcia go w bezpośredni konflikt z Rosją