Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: Katyń jest zbrodnią nierozliczoną, w tej sprawie trwają wielowarstwowe badania

23.08.2023 13:41
Katyń jest zbrodnią wojenną, która powinna być doliczona do ogromnego rachunku krzywd - ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk po emisji serialu "Reset". Jak poinformował, w sprawie rozliczenia Rosji trwają bardzo szerokie, wielowarstwowe badania.
Ekshumacja zwłok w Katyniu
Ekshumacja zwłok w KatyniuPAP/Archiwum

Arkadiusz Mularczyk był pytany o informacje, jakie pojawiły się w pierwszym odcinku drugiego serialu dokumentalnego "Reset", którego autorami są Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz. Autorzy serialu dotarli do nieznanej dotąd korespondencji szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z ówczesnym ministrem SZ Radosławem Sikorskim z 2009 r., w której omawiali oni usunięcie sprawy zbrodni katyńskiej z listy kwestii spornych.

"Rząd Donalda Tuska współdziałał wraz z władzami Rosji, by usunąć zbrodnię katyńską z listy spraw spornych i doprowadzić do nieuznania jej za ludobójstwo – aby ułatwić Putinowi tworzenie nowej architektury Europy" - wskazano na portalu TVP Info.

"Jest zbrodnią nierozliczoną"

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podkreśla, że "Katyń jest zbrodnią nierozliczoną". - Trzeba powiedzieć jasno: szereg zbrodni, których dopuściła się Rosja na Polsce i Polakach poczynając od wojny w 1920 roku i Traktatu ryskiego, gdzie również były przewidziane dla Polski reparacje, które nie zostały zapłacone, przez szereg kolejnych zbrodni wojennych i ludobójstwa, różnego rodzaju grabieży, rabunków - to wszystko są sprawy nierozliczone w sprawach polsko-rosyjskich. Niewątpliwie Katyń jest zbrodnią wojenną, która również do tego ogromnego rachunku krzywd powinna być doliczona - ocenił Arkadiusz Mularczyk.

Pytany, czy trwają prace, aby rozliczyć Rosję za te zbrodnie, wiceszef MSZ przyznał, że trwają pewne badania. - Są to badania bardzo szerokie, wielowarstwowe i potrzebujemy na to czasu - zaznaczył.

"Tusk rozegrany przez Putina"

Arkadiusz Mularczyk odniósł się też do samej treści serialu "Reset" dotyczącego Katynia. - Tusk został wykorzystany, rozegrany przez Putina, jak dziecko w kontekście historii - ocenił. - W interesie Niemców i Rosjan leży generalizowanie wszelkiego rodzaju strat ludzkich, generalizowanie swoich zbrodni, wrzucanie do jednego worka, a to robią Niemcy, Rosjanie, to robi Putin - podkreślił.

- Tusk to nie jest polityk naiwny, a pomimo to dał się wmontować w rosyjską propagandę na temat Katynia, że to była jedna z wielu zbrodni, że byli tam też Rosjanie. Nie, to była zbrodnia wyjątkowa na Polakach, a Rosja nie poniosła za nią nigdy żadnej odpowiedzialności - stwierdził wiceszef MSZ.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.


PAP/dad

Szkolenie z obsługi wyrzutni Chunmoo. Polscy żołnierze w Korei poznają nową broń

23.08.2023 10:08
W Korei Południowej trwa szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wkrótce będą obsługiwać wyrzutnie rakietowe Chunmoo Homar-K - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Powstanie kolejny zespół bojowy w Formozie. Specjalsi będą chronić gazociągu Baltic Pipe

23.08.2023 11:34
Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza - powiedział we wtorek w Dziwnowie w województwie zachodniopomorskim szef MON Mariusz Błaszczak.

F-16 dla Ukrainy. "Zachodnie samoloty staną się trzonem naszego lotnictwa"

23.08.2023 12:31
 - Zachodnie samoloty wielozadaniowe będą w przyszłości trzonem ukraińskiego lotnictwa wojskowego – powiedział rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat, odnosząc się do decyzji o przekazaniu jego państwu przez Holandię i Danię ponad 60 samolotów F-16.