Redakcja Polska

Putin stał za śmiercią Prigożyna? Biały Dom: Kreml ma długą historię zabijania przeciwników

30.08.2023 10:59
- Wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych i bardzo jasne jest, co tu się stało - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do śmierci twórcy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.
Biały Dom stwierdził, że Putin stał za śmiercią Prigożyna
Biały Dom stwierdził, że Putin stał za śmiercią PrigożynaShutterstock/Orhan Cam/Frederic Legrand - COMEO

Pytana podczas briefingu prasowego o to, czy Putin zlecił zabójstwo Prigożyna, rzeczniczka odpowiedziała, że "to jest tym, czym się to wydaje", dodając że śmierć organizatora rajdu na Moskwę była zarówno przewidywalna, jak i przewidziana.

- Wszyscy wiemy, że Kreml ma długą historię zabijania swoich przeciwników. Wszystko to stało się z powodu dysfunkcji wewnątrz Rosji. Rosyjski watażka, sam będący zimnokrwistym mordercą, był tak sfrustrowany sposobem, w jakim rosyjskie władze prowadzą swoją niesprowokowaną wojnę na Ukrainie, że (...) wytknął niepotrzebność tej wojny i pomaszerował na Moskwę, zanim zawarł układ z Putinem. I dwa miesiące później, został zabity. Więc, wiecie, to jest bardzo jasne, co tu się stało - powiedziała Jean-Pierre.

Jej słowa były najwyraźniejszym dotąd wskazaniem winy za katastrofę samolotu z Prigożynem i wierchuszką Grupy Wagnera przez administrację USA, choć wielu urzędników wskazywało, że śmierć oligarchy nie była zaskakująca. Jeszcze przed jego śmiercią zarówno szef CIA Bill Burns, jak i sam prezydent USA Joe Biden jednoznacznie sugerowali, że Prigożyn padnie ofiarą zemsty Putina za jego lipcowy bunt.

Lot Prigożyna


PAP/dad

Rosja prawdopodobnie odwołała ćwiczenia "Zapad 2023". Powodem brak żołnierzy i sprzętu

28.08.2023 10:51
Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosja najprawdopodobniej odwołała ćwiczenia wojskowe "Zapad 2023". W raporcie ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii stwierdzono, że decyzja Moskwy jest spowodowana zbyt małą liczbą żołnierzy oraz sprzętu. Manewry miały się odbyć we wrześniu.

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

28.08.2023 14:03
Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

Rosyjskie wpływy gospodarcze w Niemczech. Polska chce derusyfikacji rafinerii Schwedt

29.08.2023 12:34
Pomimo kryzysu energetycznego i inwazji na Ukrainie oraz związanych z tym sankcjonowaniem Rosji i walką z kremlowskimi wpływami, rosyjski Rosnieft wciąż posiada 54-procentowy pakiet udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt.