Redakcja Polska

Minister Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

06.09.2023 13:30
Bieżące polsko-amerykańskie współdziałanie w powstrzymywaniu rosyjskiego imperializmu, wsparcie dla Ukrainy oraz wzmocnienie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu - to główne tematy rozmowy ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Minister Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu Antonim Blinkenem
Minister Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu Antonim BlinkenemPAP/Darek Delmanowicz

Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali telefonicznie w związku z podróżą sekretarza Blinkena do Kijowa. "Sojusz polsko-amerykański jest fundamentem silnych stosunków transatlantyckich" - napisał na portalu X Zbigniew Rau. 

MSZ dodało, że Zbigniew Rau i Antony Blinken rozmawiali też o bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, zachowaniu spójności, jedności i solidarności całej społeczności międzynarodowej, w szczególności wspólnoty transatlantyckiej w obliczu agresji Rosji. Ministrowie poruszyli także aktualną tematykę z agendy dwustronnej.

"Odnosząc się do stanu relacji polsko-amerykańskich podkreślili, że są one wielowymiarowe i najlepsze w historii. Omówili również zaangażowanie obu państw podczas zbliżającej się debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w drugiej połowie miesiąca, która będzie stanowiła okazję do kontynuowania wieloaspektowego dialogu polsko-amerykańskiego" - dodano w komunikacie.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken przybył do Kijowa

Na Ukrainę przybył w środę z niezapowiedzianą wizytą sekretarz stanu USA Antony Blinken – poinformował portal Europejska Prawda. Według jego źródeł szef amerykańskiej dyplomacji znajduje się już w Kijowie. Doniesienia te potwierdziła także stacja telewizyjna ICTV.

„Do stolicy Ukrainy przybył z wizytą oficjalną sekretarz stanu USA Antony Blinken. (...) Rankiem 6 września nadeszły informacje, że Blinken jest już w Kijowie – przekazała Europejska Prawda.

Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu nie była zapowiadana, choć o możliwości jego przyjazdu media na Ukrainie pisały jeszcze we wtorek. Nieznany jest także program pobytu Blinkena w Kijowie.

W związku z wojną, którą toczy przeciwko Ukrainie Rosja, szczegóły wizyt ważnych polityków zagranicznych do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy. 

Kilka godzin przed przybyciem Blinkena Rosja dokonała kolejnego, zmasowanego ataku na Ukrainę, odpalając drony i rakiety w kierunku Kijowa i obwodu odeskiego. Nad Kijowem zestrzelono rakiety manewrujące i jedną rakietę balistyczną – podały władze stolicy.

Antony Blinken odwiedza Ukrainę po raz trzeci od początku inwazji Rosji. Był tu w kwietniu 2022 roku, tuż po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego, a następnie we wrześniu 2022 r.

PAP/IAR/ks

Rosja i Białoruś ręka w rękę przeciwko Ukrainie i państwom NATO

25.07.2023 14:33
Białoruski reżim jest tak samo odpowiedzialny za inwazję na Ukrainę, jak rosyjski - podkreślają niezależni eksperci wojskowi. Zwracają oni uwagę, że Mińsk aktywnie uczestniczy w wojnie hybrydowej przeciwko Ukrainie i państwom NATO, a także wspiera Moskwę logistycznie i militarnie.

Sekretarz stanu USA: każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji "dość", by przestała używać Morza Czarnego do szantażu

03.08.2023 17:56
Szef amerykańskiej dyplomacji przytoczył opinię kenijskiego MSZ, że wycofanie się Rosji z inicjatywy zbożowej i wznowienie blokady i ataków na ukraińskie porty stanowi "cios w plecy" 

Wiceszef polskiej dyplomacji na forum ONZ zarzucił Rosji wykorzystywanie żywności jako broni

04.08.2023 08:18
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Wojciech Gerwel podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wiceminister podkreślił konieczność wzmacniania lokalnych systemów żywnościowych

Ukraina otrzyma samoloty F-16 z Danii i Holandii. Jest zgoda USA

18.08.2023 09:02
Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów - podał w czwartek wieczorem Reuters, powołując się na amerykańskie władze.

Doradca prezydenta Bidena potwierdził zgodę na przekazanie F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię

19.08.2023 08:30
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził w piątek informacje, że władze amerykańskie poprą przekazanie samolotów F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię.