Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki o polsko-koreańskiej współpracy

13.09.2023 16:00
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, że współpraca z Republiką Korei pomaga w rozwoju polskiej armii.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed Polską wielkie zadanie - budowa jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiTwitter/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas spotkania z premierem Korei Południowej Han Duck-soo, że polsko-koreańska współpraca w zakresie produkcji sprzętu wojskowego jest coraz głębiej rozwijana. Mateusz Morawiecki podkreślił w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, że współpraca z Republiką Korei pomaga w rozwoju polskiej armii.

"Dziś przed Polską wielkie zadanie najsilniejszej lub jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Chcemy czerpać z technologii tych, którzy dziś mają ją na najwyższym poziomie. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą temu również służy" - powiedział szef rządu. 

Premier Morawiecki dodał, że dostęp do najnowszych koreańskich technologii wojskowych ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju. Podkreślił, że koreański sprzęt jest bardzo skuteczny. Zaznaczył, że wraz z produkcją w Polsce staje się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa w przyszłości.

Szef polskiego rządu podkreślił również, że Polska i Korea, mimo że znajdują się po dwóch różnych stronach świata, dzielą stronę obrony cywilizacji i pokoju w opozycji do agresywnych działań Rosji w Ukrainie.

Premier Korei Południowej Han Duck-soo podkreślił, że Polska jest pierwszym państwem z Europy Środkowej, w którym działalność rozpoczęły koreańskie firmy.

Polityk, który spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, mówił, że obecnie w Polsce działa ponad 600 koreańskich przedsiębiorstw, które zatrudniają 22 tysiące ludzi. 

"Ponadto, w ubiegłym roku osiągnęliśmy rekordowy obrót handlowy, sięgający około 10 miliardów dolarów, mimo pandemii, niestabilności geopolitycznej i złej sytuacji gospodarczej na świecie" - powiedział.

Premier dodał, że Korea nawiązała partnerstwo strategiczne z Polską w 2013 roku.

Podczas spotkania premierzy Polski i Korei Południowej rozmawiali przede wszystkim o polsko-koreańskiej współpracy w dziedzinie obronności. Politycy obejrzeli także najnowszy sprzęt wojskowy, który jest na wyposażeniu polskiej armii - między innymi samoloty FA-50, które Polska kupiła od Korei.

IAR/ks

"Jesteśmy dumni z tego, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce". Mariusz Błaszczak z wizytą w Seulu

06.06.2023 15:18
- Jesteśmy dumni z tego, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy będzie współprodukował, potem za jakiś czas produkował sprzęt koreański - mówił w TVP Info wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który od poniedziałku przebywa z wizytą w Korei Południowej.

"Jesteśmy dumni, że polski przemysł będzie produkować sprzęt koreański". Szef MON z wizytą w Seulu

07.06.2023 15:11
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że "rozmawiamy o współpracy z Koreą Południową". - Jesteśmy dumni z tego, że polski przemysł będzie współprodukował, a za jakiś czas produkował sprzęt koreański - zaznaczył.

"W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność". Prezydent zapowiada zbrojenia

05.09.2023 16:21
- W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność. To ponad 4 proc. naszego PKB. Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie - powiedział w Kielcach prezydent Andrzej Duda.