Redakcja Polska

Szef MSZ Zbigniew Rau: przy okazji wyborów znacząco wzrosła liczna okręgów wyborczych za granicą

10.10.2023 17:00
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że przy okazji tegorocznych wyborów, które odbędą się 15 października, znacząco wzrosła liczba okręgów wyborczych. W 2015 roku było ich 250 - w tym roku będzie ich 417.
Audio
  • MSZ o organizacji wyborów za granicą. Relacja Michała Fedusio z konferencji ministra Zbigniewa Raua [posłuchaj]
Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania
Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowaniagov.pl

Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że w tym roku w wyborach za granicą może wziąć udział około 600 tysięcy Polaków 3 razy więcej niż 8 lat temu, dlatego do ich obsługi MSZ skierował dodatkowe siły. - Będzie przy tych wyborach pracować dwa razy więcej członków Obwodowych Komisji Wyborczych. Stworzyliśmy w tym celu prawie 70 procent więcej Obwodowych Komisji Wyborczych - tym samym obwodów do głosowania. Stworzyliśmy 60 nowych lokalizacji, niektórych dość licznych, choć zupełnie nowych jak w Hiszpanii chociażby w Alicante czy Maladze - mówił szef polskiej dyplomacji.


Posłuchaj
00:29 12598713_1.mp3 Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że w tym roku w wyborach za granicą może wziąć udział około 600 tysięcy Polaków - 3 razy więcej niż 8 lat temu, dlatego do ich obsługi MSZ skierował dodatkowe siły (IAR)

 

Zbigniew Rau zapewnił, że wszystko jest przygotowane do płynnego przeprowadzenia głosowania w zagranicznych okręgach. Wyjaśnił zarazem, że sprawnego przeprowadzenia procesu wyborczego Polacy za oceanem będą głosować w sobotę. - W krajach Ameryki Południowej, USA i Kanadzie dniem wyborów będzie sobota, po to, by można było zamknąć głosowanie według czasu polskiego w niedzielę tak, by Polacy nie czekali na akt głosowania naszych rodaków za Atlantykiem - tłumaczył Rau.


Posłuchaj
00:22 12598713_2.mp3 Zbigniew Rau zapewnił, że wszystko jest przygotowane do płynnego przeprowadzenia głosowania w zagranicznych okręgach. Wyjaśnił zarazem, że Polacy za oceanem będą głosować w sobotę, co ma usprawnić proces wyborczy (IAR)

 

Zbigniew Rau poinformował też, że we wrześniu resort "przygotował" kilkudziesięciu pracowników MSZ, zostali oni wysłani do placówek za granicą, które zgodnie z szacunkami ministerstwa będą potrzebować w czasie wyborów profesjonalnego wsparcia.

Minister przypomniał, że najwięcej Polaków deklarujących chęć głosowania mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że osiem lat temu było tam utworzonych 40 obwodów do głosowania, a obecnie - 77.

IAR/dad

Wybory parlamentarne poza granicami kraju. Jakie jest zainteresowanie nimi kanadyjskiej Polonii?

06.10.2023 11:49
Na terenie Kanady głosowanie w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym, odbędzie się już w sobotę,14 października.

Wybory 2023. Jak można wziąć w nich udział poza granicami kraju?

08.10.2023 18:41
15 października odbędą się wybory parlamentarne w Polsce i poza granicami kraju. Jak oddać swój głos, gdy mieszkamy na stałe lub chwilowo przebywamy za granicą? Rozmawiamy na ten temat z Jarosławem Łasińskim, wicedyrektorem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W wyborach parlamentarnych i referendum weźmie też udział Polonia w USA

08.10.2023 21:12
Do urn wyborczych 15 października będą mogli pójść także Polacy poza granicami kraju. Obowiązek przeprowadzenia wyborów za granicą spoczywa na polskiej służbie konsularnej.    

10 października mija termin na dopisanie się do spisu wyborców za granicą

09.10.2023 18:00
Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe coraz bliżej. „W Wielkiej Brytanii zapowiada się rekordowa frekwencja” - mówi Konsul Generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek.

Ponad 560 tys. Polaków zarejestrowało się na listach wyborczych za granicą. Do wyborów przygotowuje się też konsulat w Chicago

10.10.2023 16:14
Konsul Michał Arciszewski z Konsulatu Generalnego RP w Chicago przyznaje, że wszyscy pracownicy konsulatu pracują bardzo intensywnie. Obecnie zbierają się komisje wyborcze powołane przez konsula i przygotowywane są lokale, w których odbędą się wybory.