Redakcja Polska

Kolejne samoloty FA-50 już w Polsce. Szef MON: zwiększamy bezpieczeństwo polskiego nieba

24.10.2023 12:08
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na warszawskim Okęciu zameldowały się dwa samoloty FA-50. To kolejne koreańskie samoloty dla Polskich Sił Powietrznych.
Samolot FA-50
Samolot FA-50PAP/Przemysław Piątkowski

Szef MON napisał w mediach społecznościowych, że do dziś dostarczono łącznie osiem egzemplarzy FA-50, a do końca roku będzie ich 12. "Z determinacją modernizujemy Wojsko Polskie i zwiększamy bezpieczeństwo polskiego nieba" - podkreślił Mariusz Błaszczak we wpisie.

Dwie umowy wykonawcze dotyczące pozyskania od strony koreańskiej lekkich samolotów bojowych rodziny FA-50 zostały zawarte 16 września ubiegłego roku. Ich wartość wynosi około 705 milionów dolarów, a dostawy wszystkich elementów zostaną zrealizowane do końca 2025 roku, z czego wszystkie samoloty trafią do Polski w II połowie tego roku. Polski resort obrony zamówił 12 samolotów FA-50. Pierwsze z nich dotarły do Polski w lipcu. Kolejne zamówienie przewiduje dostawę dalszych 36 maszyn w spolonizowanej wersji FA-50PL. 

Samoloty szkolno-bojowe FA-50

FA-50 Fighting Eagle to lekki dwuosobowy samolot bojowy. Jak informuje Agencja Uzbrojenia, jego podstawowe uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu.

Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Masa własna samolotu wynosi 6,47 t, przy maksymalnej masie startowej 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.IAR/PAP/PR24/dad

"NYT": nadchodzące mrozy staną się bronią Ukrainy przeciwko zdemoralizowanym Rosjanom

24.10.2023 09:20
W miesiącach zimowych rosyjskie wojska ponownie będą atakować obiekty cywilne na Ukrainie, lecz to Kijów może lepiej wykorzystać zimę do celów militarnych; ukraińska armia, która dysponuje już pociskami ATACMS, sięgnie po tę broń, by przeprowadzić skuteczniejsze niż dotychczas uderzenia na pozycje zdemoralizowanego przeciwnika - ocenił dziennik "New York Times".

W Rosji zdemontowano tablice poświęcone polskim ofiarom represji. Krajewski: prawdy nie da się oszukać

24.10.2023 11:00
- Prawdy nie da się oszukać. Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach w Rosji upamiętniających Polaków, którzy stali się ofiarami represji politycznych - powiedział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, komentując usunięcie pomnika z tablicą ku czci Jana Stanisława Jankowskiego, skazanego w procesie szesnastu.

Są najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Trzeci wynik w Unii Europejskiej

24.10.2023 11:21
Bezrobocie we wrześniu wyniosło 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z szybkim szacunkiem opublikowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 10 października. Minister Marlena Maląg mówiła wtedy, że "sytuacja jest stabilna. Nawet po zakończonym wrześniu, kiedy kończą się prace sezonowe".