Redakcja Polska

Białoruś nasiliła dezinformację wymierzoną w Polskę. Żaryn: to uzupełnienie operacji hybrydowej

30.10.2023 09:03
"Białoruski aparat propagandy zintensyfikował agresywne działania informacyjne wymierzone w Polskę, będące uzupełnieniem operacji destabilizacji granicy RP przy pomocy sztucznie stymulowanej presji migracyjnej" - napisał w niedzielę na platformie X (d. Twitter) zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Polscy żołnierze na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze na granicy z Białorusiątwitter.com/terytorialsi

Minister Żaryn wskazał, że "w ramach tych działań reżim w Mińsku założył profesjonalnie i z rozmachem prowadzoną stronę internetową, która »dokumentuje przypadki zbrodni Polski i Litwy na uchodźcach« na granicy z Białorusią od połowy 2021 r.".


"Dodatkowo, kanały propagandowe reżimu Łukaszenki zintensyfikowały przekaz o zbrodniczym charakterze polityki Polski, Litwy i Łotwy wobec migrantów, próbujących przeniknąć do Europy przez granicę tych z państw z Białorusią" - dodał.

"Element nacisku"

Zwrócił uwagę, że "obiekty należące do rosyjskiego aparatu propagandy nadal szeroko komentują powyborczą sytuację w Polsce".

"Na pierwszy plan wysuwa się obecnie narracja, zgodnie z którą Polska pozostanie przesiąknięta rusofobią. Jednocześnie przekaz Rosji wskazuje, że jest to szkodliwe dla Polski i społeczeństwa" - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Ocenił, że "zarówno intensyfikację operacji oskarżania Polski o zbrodnie na nielegalnych migrantach, jak i silne przywoływanie narracji o „polskiej rusofobii” można rozpatrywać w kategorii nacisku na przyszły Rząd RP, ukierunkowanego na zmianę podejścia Warszawy do zagrożeń ze wschodu".

"Propaganda Kremla i Mińska wykorzystuje wypowiedzi przedstawicieli opozycji w Polsce nt. zmniejszenia liczebności polskiej armii do uderzania w kierownictwo MON i modernizację SZ RP. Aparaty wpływu obu reżimów zauważają »słuszność« postulatów o redukcji stanów osobowych w polskiej armii" - dodał.


PAP/dad

ISW: rosyjskie władze chcą przymusowo wysłać ukraińskich jeńców na front

28.10.2023 13:30
Rosyjskie władze prawdopodobnie zmusiły ukraińskich jeńców wojennych do przyłączenia się do formacji ochotniczej, która będzie walczyć na Ukrainie - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną. Stanowiłoby to naruszenie Konwencji Genewskiej o jeńcach wojennych.

Szczyt na Malcie ws. pokoju na Ukrainie. Marcin Przydacz w grupie ds. bezpieczeństwa energetycznego

29.10.2023 11:00
Podczas rozmów ws. ukraińskiej formuły pokoju na Malcie minister Marcin Przydacz wystąpił jako współprzewodniczący polsko-duńskiej grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej. Przydacz rozmawiał także ze swoimi odpowiednikami m.in. z Japonii, Litwy i Kataru.

Ukraina. Pogromcy rosyjskich dronów: polujemy na nie w nocy, a każda zestrzelona sztuka przybliża nasze zwycięstwo

29.10.2023 11:50
Wypatrują ich śladów, dyżurując nocami w polu w okolicach Odessy, aby je zniszczyć zanim uszkodzą cywilny dom, transformator energetyczny czy portowy silos zbożowy. Pogromcy rosyjskich dronów cieszą się z każdej zestrzelonej sztuki. Każda przybliża zwycięstwo Ukrainy – mówią w rozmowie z PAP.

Cenzura w Rosji. "Na uniwersytetach wprowadzono zakaz dyskusji o problemach w kraju"

29.10.2023 15:45
W połowie października rosyjskie ministerstwo edukacji i nauki poinstruowało uczelnie wyższe, aby podczas zajęć akademickich unikano tam otwartych dyskusji na temat wszelkich "negatywnych trendów politycznych, gospodarczych i społecznych" w Rosji - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.