Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk: należy kontynuować strategiczne projekty ze Stanami Zjednoczonymi

08.11.2023 08:45
Minister do spraw Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk,  powiedział, że niezależnie od ewentualnej zmiany rządu wspólne projekty strategiczne Polski z USA powinny być realizowane.
Audio
  • S. Szynkowski vel Sęk: należy kontynuować strategiczne projekty z USA [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w USA. Należy kontynuować strategiczne projekty
Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w USA. "Należy kontynuować strategiczne projekty"twitter.com/@PolishEmbassyUS

Minister spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Kongresu i Departamentu Stanu. Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że informował stronę amerykańską o stanie przygotowań do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Jednym z jej priorytetów ma być wzmocnienie więzów transatlantyckich. 

Tematem rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej w USA była także kontynuacja wspólnych projektów, w tym kontraktów militarnych, budowy elektrowni atomowej oraz inicjatywy Trójmorza. "Polityczna rzeczywistość wewnętrzna w Polsce nie powinna wpływać na realizację strategicznych projektów. Taka jest nasza wola i determinacja i to podkreślałem w rozmowach z partnerami" - podkreślił minister. Mówił też o konieczności amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. 

Podczas wizyty w Waszyngtonie Szymon Szynkowski vel Sek rozmawiał z republikańskimi członkami Kongresu Joe Wilsonem i Thomasem Keanem oraz Demokratami Marcy Kaptur i Mike'iem Quigley’em. W Departamencie Stanu minister spotkał się z zastępczynią dyrektora biura do spraw Europy i Eurazji, Jacqueline Ramos.

John Kirby: USA mogą zmienić rozlokowanie sił w Europie

Podobnie jak inni członkowie NATO, Stany Zjednoczone zawiesiły stosowanie Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). To odpowiedź na wycofanie się Rosji z tego układu. Biały Dom nie wyklucza, że w wyniku zawieszenia Traktatu dojdzie do zmian w rozlokowaniu amerykańskich wojsk w Europie. 

Biały Dom poinformował, że wycofanie się Rosji z traktatu CFE i wojna na pełną skalę przeciwko Ukrainie zasadniczo zmieniły okoliczności związanie z tym układem. W konsekwencji Stany Zjednoczone, w konsultacji z NATO, podjęły decyzję o zawieszeniu zobowiązań traktatowych. "To jest rozczarowujące. Decyzja Rosji nie pozostawiła Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom z NATO innego wyboru jak zaprzestać stosowania zapisów traktatu" - powiedział rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby. Przedstawiciel Białego Domu podkreślił przywiązanie Stanów Zjednoczonych do artykułu piątego Paktu Północnoatlantyckiego. "A to może wymagać zmian rozlokowania naszych sił zbrojnych, choć na razie nie jestem gotów by mówić o szczegółach" - dodał Kirby. 

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył, że zawieszenie zobowiązań Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie wzmocni zdolność Sojuszu do odstraszania poprzez usunięcie ograniczeń wpływających na planowanie, rozmieszczanie i ćwiczenia amerykańskich oraz NATO-wskich sił zbrojnych.

IAR/ks

Ukraińscy piloci rozpoczęli w Stanach Zjednoczonych szkolenia na F-16

26.10.2023 11:04
Ukraińscy piloci rozpoczęli w tym tygodniu szkolenie na samolotach F-16 w Stanach Zjednoczonych. Ukraińcy szkolą się już w Danii z obsługi i pilotażu tych myśliwców. 

Prezydent Joe Biden przyjął w Białym Domu szefa chińskiego MSZ Wanga Yi

28.10.2023 10:00
Prezydent Joe Biden przyjął w Białym Domu szefa chińskiego MSZ Wanga Yi - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, blisko godzinne spotkanie było "pozytywnym krokiem naprzód" w podtrzymaniu otwartych kanałów komunikacji z Pekinem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o integracji z Unią Europejską

08.11.2023 12:10
Polityk oświadczył, że Kijów przeszedł już długą drogę w zbliżeniu z Unii Europejską i dodał, że jego kraj chce przyjmować unijne standardy.