Redakcja Polska

Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego w Chile

28.11.2023 16:27
Zakończyła się modernizacja polskiego obserwatorium astrofizycznego Cerro Murphy w Chile. Stałą obserwację prowadzi tam pięć nowoczesnych teleskopów, które badają najdalsze granice kosmosu i szukają odpowiedzi na pytanie o tempo rozszerzania się wszechświata.
Teleskop wykorzystywany przez Zespół OGLE w Warszawskim Obserwatorium Południowym w Chile.
Teleskop wykorzystywany przez Zespół OGLE w Warszawskim Obserwatorium Południowym w Chile.wikipedia.org/public domain

Obserwatorium zostało podarowane Polsce w 2019 roku przez Uniwersytet w Bochum. Przez ostatnie lata trwała wymiana sprzętu oraz instalacja nowych instrumentów służących badaniu kosmosu. Obserwatorium zarządzane jest przez Centrum Astronomiczne imienia Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, które na miejscu prowadzi badania związane z projektem "Araucaria".

Kierownik projektu profesor Grzegorz Pietrzyński powiedział, że celem obserwacji jest między innymi badanie natury ciemnej materii oraz opisanie skali Wszechświata. Ponadto praca polskich naukowców w Chile bada także poprawność teorii współczesnej fizyki. - Zamierzamy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. W szczególności na pytanie o to, czy współczesna fizyka wymaga rewizji - powiedział profesor Pietrzyński.


Posłuchaj
00:24 12682343_2.mp3 Kierownik projektu profesor Grzegorz Pietrzyński powiedział, że celem obserwacji jest między innymi badanie natury ciemnej materii oraz opisanie skali Wszechświata (IAR)

 

Trzy tygodnie na pustyni

W Chile na stałe pracuje dwóch polskich naukowców, których zmiana trwa około trzech tygodni. Obserwacje prowadzone są z daleka od cywilizacji, na pustyni Atakama. Biorąca udział w projekcie doktor Weronika Narloch porównała pracę w obserwatorium z pracą latarnika. - Jest to dość ciekawe - wytrzymać trzy tygodnie z jedną osobą, pośrodku pustyni. Tak samo jak latarnicy mamy swoje obowiązki, które musimy pełnić każdej nocy i o konkretnych godzinach - powiedziała doktor Weronika Narloch.


Posłuchaj
00:29 12682343_1.mp3 Biorąca udział w projekcie doktor Weronika Narloch porównała pracę w obserwatorium z pracą latarnika (IAR)

 

Modernizacja obserwatorium kosztowała ponad 50 milionów złotych, prace zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Rozwoju.

Centrum Astronomiczne imienia Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie prowadzi badania dzięki 10 teleskopom zlokalizowanym na południowej półkuli. Polscy astrofizycy korzystają również z trzech satelitów obserwacyjnych, które znajdują się na orbicie.

IAR/dad

Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal po wizycie w Kijowie: nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie

28.11.2023 13:45
Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.

105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Polki otrzymały prawa wyborcze

28.11.2023 12:21
Nadał je Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".

Bardzo wysokie wyniki polskich uczniów w Międzynarodowym Badaniu ICCS 2022

28.11.2023 12:01
Polscy uczniowie znaleźli się w czołówce krajów pod względem wyników badania wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich. Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił rezultaty najnowszego Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. ICCS jest największym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. Uczestniczą w nim uczniowie ósmych klas, a także ich nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Otruto żonę szefa ukraińskiego wywiadu. Wszczęto śledztwo

28.11.2023 15:15
Według informacji ukraińskich mediów, otruto żonę szefa ukraińskiego wywiadu, Kyryła Budanowa. Sprawcy mieli użyć do tego celu metali ciężkich. Marianna Budanowa jest w szpitalu.