Redakcja Polska

Siły powietrzne zyskały 147 oficerów. Promocja oficerska w Dęblinie

02.12.2023 15:30
147 żołnierzy, w tym 17 kobiet-absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, otrzymuje dzisiaj promocję na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak.
Promocja oficerska w Dęblinie
Promocja oficerska w DęblinieFot.: X/ Ministerstwo Obrony Narodowej @MON_GOV_PL

Promowani na oficerów są zarówno absolwenci 5-letnich studiów stacjonarnych, jak również absolwenci 6-miesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów.

Absolwenci kształcili się w kilkunastu specjalnościach, wśród nich jest ponad 50 pilotów. Siły Powietrzne zasilą także specjaliści z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej, obrony przeciwlotniczej.

Mariusz Błaszczak przemawiając do promowanych oficerów podziękował im za wybór Lotniczej Akademii Wojskowej. Podkreślił, że Polska intensywnie rozbudowuje zdolności wojskowe w wielu dziedzinach, w tym Sił Powietrznych. Przypomniał, że w br. zostały wzmocnione o południowokoreańskie FA-50 a w przyszłym roku dołączą do nich m.in. amerykańskie samoloty F-35.


Posłuchaj
00:17 12690213_1.mp3 Minister Mariusz Błaszczak na promocji oficerskiej w Dęblinie (IAR)

 

- Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój. Żeby mogły stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, muszą także w nich służyć młodzi, zdeterminowani, zaangażowani żołnierze - podkreślił szef MON.

"Szkoła Orląt" to jedyna placówka kształcąca pilotów wojskowych. Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie kształci wykwalifikowane kadry na potrzeby Wojska Polskiego, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się lotnictwem, bezpieczeństwem i obronnością

Uroczysta promocja odbywa się przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.


PAP/dad

Do polskiego wojska trafiły kolejne dwie baterie przeciwlotnicze systemu PILICA

01.12.2023 13:39
Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny przeciwlotniczego systemu rakietowo artyleryjskiego PILICA; to realizacja umowy z Konsorcjum PGZ-PILICA z 2016 roku, o wartości 727,7 mln złotych brutto - przekazała w piątek Agencja Uzbrojenia.

Atakowanie wojska, wzniecanie niechęci do Ukraińców. Żaryn: Rosja szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

01.12.2023 17:15
"Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania - atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą" - napisał na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.

Rosja znacznie zwiększy liczebność armii. Wcielą do wojska dziesiątki tysięcy osób. Putin podpisał dekret

02.12.2023 10:56
Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla. Oznacza to wzrost o 170 tys. względem stanu obecnego. 

Polski prezydent nie chciał wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego. Powodem obecność Łukaszenki

02.12.2023 12:06
Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju; powodem była obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki - przekazała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.