Redakcja Polska

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.
Audio
  • Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich. Materiał Kamila Zalewskiego
F-16
F-16 Фота: Shutterstock.com/Albert Beukhof

Natowskie myśliwce prowadzą misję Baltic Air Policing z baz wojskowych w litewskich Szawlach oraz estońskiej Amari. Ceremonia zmiany jednostek wojskowych odbyła się wczoraj na Litwie. Dowodzenie misją od Włochów przejęli Belgowie, którzy będą pełnić dyżury za pomocą czterech myśliwców F-16 "Fighting Falcon". Państwem wspierającym będą Francuzi ze swoimi maszynami "Mirage 2000". Kontyngent obu państw liczy niespełna 200 osób.


Posłuchaj
00:50 12687934_1.mp3 Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Misja Baltic Air Policing prowadzona jest od 2004 roku, kiedy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do NATO. Trzy państwa bałtyckie nie posiadają własnych sił lotniczych. Polacy biorą w niej udział od początku. Podczas poprzedniej zmiany, gdy dowodzili misją w Szawlach, musieli interweniować ponad sto razy.


IAR/dad

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

30.11.2023 10:36
Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

30.11.2023 14:30
Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.

Odwołanie członków komisji ds. wpływów rosyjskich. Żaryn: duch "resetu" widoczny w specsłużbach

30.11.2023 16:38
Polacy mają prawo wiedzieć w jakich momentach i za sprawą jakich ludzi Polska - działając pod wpływem Rosji - szkodziła własnym interesom - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn, komentując prace komisji ds. wpływów rosyjskich.