Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki o Pałacu Saskim: większość Polaków jest chce jego odbudowy

04.12.2023 18:18
- Pałac Saski uosabia w sobie bardzo wiele elementów tak kluczowych z punktu widzenia polskiej historii, polskiej tradycji, polskiej kultury, że większość Polaków jest zwolennikami jego odbudowy - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Pałac Saski dla Warszawy był miejscem wręcz magicznym. Jego odbudowa ma się zakończyć w 2030 roku. Zdjęcie pochodzi z 1932 roku
Pałac Saski dla Warszawy był miejscem wręcz magicznym. Jego odbudowa ma się zakończyć w 2030 roku. Zdjęcie pochodzi z 1932 rokuJarumski Leon/NAC

Pytany na konferencji prasowej, czemu realizacja filmu o odbudowie Pałacu Saskiego ma być finansowana z rezerwy budżetowej, Mateusz Morawiecki powiedział: "wcześniej nie było to zaplanowane w ministerstwie kultury i ministerstwo kultury zwróciło się do mnie, żeby te nieplanowane wcześniej wydatki mogły być zrefinansowane z rezerwy budżetowej".

- Pieniądze w rezerwie budżetowej są zabezpieczone na wszelkie klęski żywiołowe i one w budżecie tegorocznym nie zostaną nawet wykorzystane - wyjaśnił premier.

- Proszę się nie niepokoić, oczywiście priorytet mają tutaj wszystkie ewentualne nagłe wypadki, które są finansowane z rezerwy budżetowej. Mamy już grudzień. Do końca roku kilka tygodni - w związku z tym tam na pewno zostanie znaczna pula środków - zapewnił.

Morawiecki: symbol niemieckiego barbarzyństwa

- Pałac Saski jest symbolem niemieckiego barbarzyństwa, zniszczenia Warszawy, zgładzenia Polski - i dlatego jest ważne, żeby wszyscy Polacy widzieli, w jaki sposób chcemy Pałac Saski odbudować - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że Pałac Saski został z premedytacją zniszczony przez Niemców już po Powstaniu Warszawskim. - Jest symbolem bardzo kluczowym dla wszystkich Polaków, jest znakiem rozpoznawczym niemieckiego barbarzyństwa nie tylko wobec ludności cywilnej, ale także wobec polskiej kultury - zaznaczył.

Premier podkreślił, że Pałac był perłą polskiej kultury do czasu, aż Niemcy jej nie zniszczyli, jej nie anihilowali, bo "taki był plan Niemców wobec całego narodu polskiego".

- Uosabia czy utożsamia w sobie bardzo wiele elementów tak kluczowych z punktu widzenia polskiej historii, polskiej tradycji, polskiej kultury - podkreślił prezes Rady Ministrów.

Większość Polaków chce odbudowy

- Większość Polaków, co bardzo wyraźnie widzieliśmy po reakcjach, kiedy ogłaszaliśmy odbudowę Pałacu Saskiego, jest zwolennikami jego odbudowy, abyśmy pokazali Niemcom, że odrodzona Polska, że Polska, która się szybko rozwija, sama odbudowuje Pałac Saski - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

- I aby pokazać, jak wielka będzie to praca, jakiego wielkiego wysiłku wymaga, wysiłku archeologicznego - to już dzisiaj te prace mamy prowadzone w tamtym miejscu - poprzez cały wysiłek architektoniczny, finansowy; aby to pokazać, chcemy przygotować film - wyjaśnił.

- Zarząd, który zajmuje się odbudową Pałacu Saskiego, wystąpił do mnie z takim wnioskiem i ja się pozytywnie do tego odniosłem - powiedział Mateusz Morawiecki.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Pałac Saski Mateusz Morawiecki

Niemcy: w Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy

04.12.2023 13:31
W niemieckim Poczdamie zakończył się polski Jarmark Gwiazdkowy, który corocznie przyciąga tysiące odwiedzających. Trzydniowa impreza już po raz dziewiętnasty dała polskim wystawcom okazję do zaprezentowania rękodzieła i potraw wigilijnych znad Wisły.

Otwarcie wystawy o Grupie Ładosia w Berlinie. Odręczne notatki, korespondencje wśród eksponatów

04.12.2023 14:26
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona Grupie Ładosia, która udzielała pomocy Żydom zagrożonym przez hitlerowskie Niemcy. Ekspozycja przedstawia sylwetki dyplomatów, którzy zajmowali się wydawaniem im nielegalnych paszportów, ocalających ich przed zagładą.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski. 

Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny. Za 5 lat ma być wystrzelony w kosmos

04.12.2023 22:05
Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat. Polskie przedsiębiorstwo Thorium Space SA 30 listopada dołączyło do HummingSAT - projektu partnerskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Program, w którym bierze też udział m.in. szwajcarska firma SWISSto12, zakłada budowę małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).