Redakcja Polska

Szef MSZ Węgier: sytuacja jeszcze nie dojrzała do spotkania Orban-Zełenski

04.03.2024 19:00
„Do takiego spotkania konieczne jest spełnienie pewnych warunków wstępnych. Warunki zorganizowania spotkania jeszcze bynajmniej nie zostały wykonane” – oświadczył Szijjarto w kuluarach Międzynarodowego Forum w Turcji
Viktor Orban stwierdził, że Ukraina powinna zgodzić się na zawieszenie broni z Rosją, stać się strefą buforową między Rosją a Zachodem, bo Europejczycy nie chcą jej już więcej wspierać
Viktor Orban stwierdził, że Ukraina powinna zgodzić się na zawieszenie broni z Rosją, stać się strefą buforową między Rosją a Zachodem, bo Europejczycy nie chcą jej już więcej wspieraćDrop of Light/shutterstock, Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Jeszcze nie zostały spełnione warunki umożliwiające spotkanie liderów Węgier i Ukrainy: premiera Viktora Orbana i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti, cytowany przez media węgierskie.

„Do takiego spotkania konieczne jest spełnienie pewnych warunków wstępnych. Warunki zorganizowania spotkania jeszcze bynajmniej nie zostały wykonane” – oświadczył Szijjarto w kuluarach Międzynarodowego Forum w Antalyi w Turcji. 

Szijjarto mówił wcześniej, że spotkanie Orbana z Zełenskim będzie miało sens dopiero wtedy, gdy Ukraina spełni wszystkie postulaty Budapesztu dotyczące mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.

W grudniu ub.r. parlament w Kijowie przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych, która uwzględniła wymogi Rady Europy. Przedstawiciele Budapesztu odpowiedzieli, że zmiany te są niewystarczające. 

Szijjarto ocenił, że ustawa ta zatrzymuje negatywną tendencję w uchwalaniu aktów prawnych niekorzystnych dla mniejszości węgierskiej.

„Oczekujemy jednak, że węgierska mniejszość odzyska swe prawa z 2015 r. Nie prosimy o wiele. Sformułowaliśmy to w 11 punktach. Są wśród nich prawa oświatowe, możliwość zdawania matury w języku węgierskim oraz używanie węgierskiego w życiu kulturalnym i szkolnictwie wyższym” – powiedział. 

PAP/ks

Jest porozumienie w Unii w sprawie pomocy dla Ukrainy. Opór Orbana przełamany

01.02.2024 12:55
Jest porozumienie unijnych przywódców na szczycie w Brukseli w sprawie pomocy dla Ukrainy. Ogłosił je przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Chodzi o 50 miliardów euro do 2027 roku. Szef Rady poinformował, że na pakiet zgodzili się przywódcy wszystkich krajów, a zatem także premier Węgier Viktor Orban, który od grudnia blokował decyzję.

Partia Orbana blokuje wejście Szwecji do NATO. Posłowie Fideszu nie przyszli na głosowanie

05.02.2024 15:55
Węgierski parlament nie miał odpowiedniego kworum by dzisiaj przegłosować ratyfikację umowy akcesyjnej Szwecji do NATO. Posłowie rządzącej koalicji nie przyszli na dzisiejsze nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.

Węgry spowalniają wejście Szwecji do NATO. Donald Tusk: trzeba naciskać na Budapeszt

19.02.2024 13:58
Należy wywierać nacisk na naszych przyjaciół w Budapeszcie w sprawie ratyfikacji wejścia Szwecji do NATO - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Jak stwierdził, blokowanie akcesji Szwecji do Sojuszu przez jeden kraj jest nie do zaakceptowania.

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa.