Redakcja Polska

Rosja przy granicy z Finlandią rozmieściła systemy, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową

23.04.2024 12:52
Rosja przerzuciła pod granicę z Finlandią wyrzutnie rakiet Iskander-M, które mogą przenosić taktyczną broń jądrową – pisze portal The Moscow Times, oceniając to jako odpowiedź na wejście Finlandii do NATO.
Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni Iskander
Rosjanie rozstawili wzdłuż granicy z Ukrainą 48 wyrzutni IskanderShutterstock/ID1974

W tytule publikacji Moscow Times podaje, że "Rosja przerzuciła na granicę z Finlandią kompleksy z taktyczną bronią jądrową". Portal nie podaje źródła informacji o głowicach nuklearnych, powołując się jedynie na tekst w rosyjskiej gazecie. "Izwiestia" sprzed kilku dni. W tekście tym poinformowano - bez odniesień do taktycznej broni jądrowej - że Rosja przerzuciła do Karelii przy granicy z Finlandią systemy Iskander-M.

"W Karelii powstała samodzielna brygada rakietowa, uzbrojona w wyrzutnie rakietowe Iskander-M" - pisały "Izwiestia", powołując się na anonimowe źródła w ministerstwie obrony Rosji. Brygada ta podlega przywróconemu niedawno Leningradzkiemu Okręgowi Wojskowemu. Oprócz brygady podlega mu także 11. Korpus Armijny w Królewcu i 14. Korpus Armijny w obwodzie murmańskim.

"Eksperci nazywają umocnienie rubieży północno-zachodnich adekwatną reakcją na wejście Finlandii do NATO" – piszą "Izwiesti".

Moscow Times dodaje, że Iskandery-M mogą przenosić pociski manewrujące oraz balistyczne, w tym z głowicą jądrową.

Ekspert: są Iskandery, to są głowice

Analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma ocenia w wypowiedzi dla PAP, że "skoro są tam Iskandery, to pewnie też są i głowice (jądrowe - przyp.red.)". Zaznacza przy tym, że rakiety znajdowały się w tym regionie wcześniej, a obecne doniesienia medialne to przejaw "typowej rosyjskiej presji".

"Rosja przesunęła wyrzutnie może o jakieś 100 kilometrów. Wcześniej takie systemy były na uzbrojeniu 26. Brygady Wojsk Rakietowych pod Petersburgiem" – mówi Cielma, redaktor naczelny pisma "Nowa Technika Wojskowa".

Jak ocenia, głowice z taktyczną bronią jądrową mogą być składowane w Łudze, gdzie stacjonuje 26. Brygada.


PAP/dad

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

22.04.2024 16:01
Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.

Niemiecki gigant chemiczny BASF przyznaje się do błędu ws. rosyjskiego gazu

22.04.2024 15:00
Szef niemieckiego giganta chemicznego BASF Martin Brudermueller pzyznał, że poleganie na gazie z Rosji było błędem. Jak pisze Handelsbladt Brudermueller apeluje o nową politykę przemysłową Niemiec, krytykując jednocześnie bierność rządu w Berlinie.

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym

23.04.2024 12:05
Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące wdrożonej procedury. Decyzja ta ma związek z nową ustawą o mobilizacji na Ukrainie.