Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

22.06.2024 10:00
Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.
W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Chinach. Spotka się z przewodniczącym Xi Jinpingiem
W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Chinach. Spotka się z przewodniczącym Xi JinpingiemPrzemysław Keler/KPRP

"Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku, przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które, mam nadzieję, uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób" – powiedział Duda dziennikarzom na lotnisku w Warszawie. Wyraził nadzieję na otwarcie w przyszłości chińskiego rynku także na mięso wołowe z Polski.

Zapowiedział, że jego rozmowy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem będą dotyczyć także zwiększenia chińskich inwestycji w Polsce.

"Bardzo istotny będzie również komponent polityczny. Mamy wojnę na Ukrainie, ale mamy także atak hybrydowy Białorusi na polską granicę, gdzie władze białoruskie od trzech lat cały czas pchają nam migrantów, wymuszając na nich próby nielegalnego przekraczania granicy" – dodał prezydent. To – dodał – "wiąże się z kwestiami ekonomicznymi, jeżeli chodzi o współprace z Chinami" i ideą pasa i szlaku – stworzenia lądowych szlaków komunikacyjnych umożliwiających dostawy chińskich towarów do Europy, a także eksport dóbr z Europy do Chin.

"Są dwa podstawowe elementy tego szlaku. Szlak kolejowy, który biegnie przez Ukrainę, i drugi szlak kolejowy, który biegnie przez Białoruś" – powiedział prezydent. Zaznaczył, że przewóz szlakiem przez Ukrainę w sposób oczywisty zakłóca wojna "i dostawy nim są bardzo utrudnione, czasem po prostu niemożliwe, natomiast szlak, który idzie przez Białoruś, jest dzisiaj narażony na ograniczenia wynikające z tego ataku hybrydowego realizowanego przez władze białoruskie na polską granicę". Zapowiedział, że będzie to jeden z tematów jego rozmów z Xi Jinpingiem.

Zwrócił uwagę na przyjazne relacje "od dziesięcioleci" łączące Chiny i Białoruś. "Będę chciał przedstawić tę sytuację przewodniczącemu i powiedzieć, jakie są realia. Podobnie zresztą jak przedstawię mu całą sytuację bezpieczeństwa w naszej części. Bo ta wizyta w moim przekonaniu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wiemy wszyscy, że Chiny są mocarstwem; wiemy, że mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale i z Rosją. Rosja dzisiaj jest agresorem na Ukrainie i na pewno będę chciał także o tym z prezydentem Xi Jinpingiem rozmawiać" – mówił.

Zaznaczył, że tematy polityczne łączą się z gospodarczymi, omówienia wymagają także kwestie przyszłego zakończenia wojny w Ukrainie. Dodał, że relacje między Chinami i Rosją maja charakter partnerski. "Nie jest żadną tajemnicą, że wpływy Chin, także wpływy na Rosję, są z całą pewnością ogromne". "To, żeby przedstawić nasze spojrzenie na tę kwestię przewodniczącemu Xi Jinpingowi, w moim przekonaniu ma znaczenie kluczowe" – dodał.

Podczas pięciodniowej oficjalnej wizyty prezydent spotka się premierem Li Qiangiem, wygłosi przemówienie na forach ekonomicznych w Dalian i Szanghaju, a także wręczy odznaczenia w ambasadzie RP.


PAP/ho


Wóz bojowy Borsuk z nagrodą na francuskich targach zbrojeniowych Eurosatory

18.06.2024 11:57
Polski wóz bojowy Borsuk nagrodzony na francuskich tragach zbrojeniowych Eurosatory 2024. To jedna z największych tego typu imprez na świecie. Polski Borsuk to nowa propozycja dla wojsk lądowych. W naszej armii ma zastąpić wysłużone, poradzieckiej konstrukcji bojowe wozy piechoty.

Jest zgoda w UE na 14.pakiet sankcji wobec Rosji

20.06.2024 10:38
Jest wstępna zgoda unijnych ambasadorów na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Po sfinalizowaniu procedur restrykcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i oficjalnie wejdą w życie.

Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy

20.06.2024 12:37
Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy. Wczoraj wyruszył on w 16-dniową podróż, którą zakończy w Warszawie. Dzięki wprowadzeniu rozkładu jazdy pociąg ma zaoszczędzić około 30 procent czasu względem dotychczasowych przejazdów.

Koreańskie czołgi K2 będą produkowane w Polsce. Seul obiecuje jak najszybszy transfer technologii

21.06.2024 15:55
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest już postanowione, że w Polsce będą produkowane czołgi K2, a strona koreańska deklaruje jak najszybszy transfer technologii. Polska aspiruje, by być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego zakupionego na potrzeby nasze i innych państw - dodał.