Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy: jesteśmy zdeterminowani do walki z Rosją na jej terytorium

23.06.2024 16:00
- Ukraina jest zdeterminowana, by zwalczać rosyjskich terrorystów na ich terytorium i potrzebuje takiej samej determinacji ze strony zachodnich partnerów – oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Wołodymyr Zełenski z wizytą u żołnierzy w okolicach Doniecka
Prezydent Wołodymyr Zełenski z wizytą u żołnierzy w okolicach DonieckaTwitter/Wołodymyr Zełenski

"Tylko ostatniej doby nasi żołnierze zestrzelili już dwa rosyjskie (pociski manewrujące) Kalibr. Wczoraj - 12 rosyjskich rakiet i 13 dronów uderzeniowych. I tak dzieje się każdej nocy i każdego dnia. Rosyjski terror nie traci impetu, co oznacza, że musimy zwiększyć naszą presję - wszelkimi środkami i wspólnie z naszymi partnerami" – napisał Zełenski w sieciach społecznościowych.

"Mamy wystarczająco dużo determinacji, by zniszczyć terrorystów na ich terytorium i to jest sprawiedliwe. I potrzebujemy takiej samej determinacji ze strony naszych partnerów. Możemy powstrzymać Rosję razem ze wszystkimi na świecie, którzy cenią życie" – podkreślił Zełenski.

Administracja prezydenta Joe Bidena przez ponad dwa lata nie zezwalała Kijowowi na użycie broni dostarczanej przez USA do uderzeń na cele w Rosji, powołując się na obawy przed bezpośrednim konfliktem między Waszyngtonem i Moskwą. Biały Dom zmienił podejście w ubiegłym miesiącu - po tym, gdy Rosja zintensyfikowała ataki na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informował niedawno, że polityka USA, ograniczająca możliwość użycia przez Ukrainę amerykańskiej broni do ostrzału celów w Rosji, "skutecznie stworzyła rozległą (przestrzeń), wykorzystywaną przez Kreml do ochrony swoich sił, z czego armia rosyjska korzysta podczas prowadzenia operacji wojskowych na Ukrainie".


PAP/ho


Koreańskie czołgi K2 będą produkowane w Polsce. Seul obiecuje jak najszybszy transfer technologii

21.06.2024 15:55
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest już postanowione, że w Polsce będą produkowane czołgi K2, a strona koreańska deklaruje jak najszybszy transfer technologii. Polska aspiruje, by być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego zakupionego na potrzeby nasze i innych państw - dodał.

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji

22.06.2024 16:15
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na źródła ukraińskie.

"W polityce zagranicznej nic nigdy nie jest raz na zawsze". Radosław Sikorski o wyzwaniach polskiej dyplomacji

22.06.2024 20:05
Gościem specjalnym Polskiego Radia dla Zagranicy był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym rozmawialiśmy m.in. o potrzebie walki z dezinformacją, relacjach polsko - ukraińskich i przyszłości Europy po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.