Redakcja Polska

Prezydent: należy dołożyć wszelkich starań, aby wymusić na Rosji przestrzeganie prawa międzynarodowego

27.05.2021 15:06
Należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego; Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - powiedział prezydent Andrzej Duda w Tbilisi.
Spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Gruzji
Spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i GruzjiJakub Szymczuk / KPRP

Prezydent na czwartkowej wspólnej konferencji z gruzińską prezydent Salome Zurabiszwili przypomniał, że w środę uczestniczył w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Mówił o tym, że były one potwierdzeniem "wielkiej, głębokiej, tkwiącej w duszy i naturze Gruzinów woli wolności, woli suwerenności, woli posiadania własnego niepodległego państwa, w którym sami będą decydowali o sobie i sami będą mogli się rządzić".

Nawiązał do tego, że odwiedził w środę także linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową (Region Cchinwali w Odzisi), gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE. Zwracał uwagę, że tam jest miejsce, gdzie kończy się administracja gruzińska, a rozpoczyna się obszar znajdujący się pod rosyjską okupacją. Mówił, że te gruzińskie tereny wbrew przepisom prawa międzynarodowego zostały zajęte przez Rosję.

Prezydent zaznaczył, że jest to miejsce, które jego zdaniem powinien zobaczyć "każdy polityk, nie tylko UE, ale też Sojuszu Północnoatlantyckiego, by sobie uświadomić, jaka jest rzeczywiście współczesna rosyjska polityka, jakimi metodami w swoich działaniach geopolitycznych posługuje się Rosja".

- Opuszczone gospodarstwa, opuszczone domy, zasieki, brak możliwości przekroczenia tej linii rozgraniczenia, co jest tragedią dla ludzi mieszkających w tym regionie, dlatego że z dnia na dzień zabroniono w ogóle przekraczania tej linii - mówił.

Podkreślał, że był w miejscu, z którego widać rosyjskie posterunki i koszary, co jest "oczywistym, jawnym pogwałceniem porozumienia szcześciopunktowego z 2008 r., którego Rosja teoretycznie do dzisiaj jest stroną", a które przewidywało całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z tego regionu. Mimo to - zauważył - ich obecność tam jest faktem, a na okolicznych terenach żołnierze dokonują zatrzymań i dochodzi nawet do porwań osób, które próbują tę linię rozgraniczenia przekroczyć.

- Dzieje się więc ewidentne bezprawie, pogwałcenie wszelkich zasad prawa międzynarodowego, i to jest tutaj codziennym faktem. Dlatego mówię, że przedstawiciele wspólnoty międzynarodowej, przedstawiciele państw UE, państw NATO powinni zobaczyć to na własne oczy, żeby mieć świadomość, o czym rozmawiamy, kiedy mówimy, że należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego - powiedział prezydent.

- Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - zadeklarował.


PAP/IAR/dad

Kolejne sankcje gospodarcze UE wobec Białorusi? Debata szefów MSZ

27.05.2021 14:27
Sankcje wobec białoruskiego sektora naftowego i systemu transakcji finansowych - takie między innymi propozycje padały przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Lizbonie. We Wspólnocie rozpoczynają się prace nad sektorowymi restrykcjami gospodarczymi. Zgodę na ich nałożenie dali przywódcy 27 krajów w poniedziałek na unijnym szczycie i zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie pakietu.

Rodzice Ramana Pratasiewicza zaapelowali do krajów UE i USA o pomoc w uwolnieniu ich syna

27.05.2021 14:48
Rodzice Ramana Pratasiewicza - Natalia i Dzmitry - zaapelowali na czwartkowym briefingu w Warszawie do przywódców krajów Unii Europejskiej i USA o pomoc w uwolnieniu ich syna, aresztowanego przez reżim Alaksandara Łukaszenki.