Redakcja Polska

"Niech te święta będą źródłem wiary w lepsze jutro". Premier złożył życzenia na Wielkanoc

16.04.2022 17:00
Premier Mateusz Morawiecki wierzy, że po pandemii i wojnie na Ukrainie wróci normalność. W wielkanocnym orędziu odniósł się do konfliktu za wschodnią granicą i rosnących cen. Mówił w orędziu, że Rosja wypowiedziała Ukrainie i wolnemu światu "okrutną wojnę" - To już trzecia Wielkanoc w trudnych i niespokojnych czasach. Najpierw pandemia i globalny kryzys gospodarczy, a teraz - wojna. Niech te Święta Wielkanocne staną się duchowym źródłem, z którego będziemy czerpać wiarę w lepsze jutro - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier złożył życzenia na Wielkanoc
Premier złożył życzenia na WielkanocScreenshot/Facebook

Premier w nagraniu opublikowanym na Facebooku zwrócił uwagę, że to już trzecia Wielkanoc "w trudnych i niespokojnych czasach". Jak wskazał, najpierw mieliśmy do czynienia z pandemią koronawirusa, a teraz - "z okrutną wojną, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie i całemu wolnemu światu".

- Zdaję sobie sprawę, że wielu z nas chciałoby po prostu wrócić do czasów sprzed 2020 r., do normalności. Wierzę, że ta normalność powróci. Wierzę, że wrócą czasy pokoju i bezpiecznego rozwoju, ale by tak się stało musimy działać odpowiedzialnie i odważnie - powiedział szef rządu.

Pomoc Polski

Zapewnił, że rząd robi bardzo wiele, aby za naszą wschodnią granicą jak najszybciej nastał pokój. - By Ukraina wygrała wojnę z rosyjskim agresorem. Ale jednocześnie robimy – i dalej będziemy robić – wszystko co w naszej mocy, aby niwelować gospodarcze skutki tej wojny dla Polaków - zadeklarował.

Morawiecki przypomniał, że właśnie dlatego rząd ogłosił tzw. Tarczę Antyputinowską. - W jej ramach zapowiedzieliśmy obniżkę PIT do rekordowo niskich 12 proc. ograniczyliśmy VAT i akcyzę na wiele produktów, w tym przede wszystkim na paliwo i energię - wskazał premier.

Zaznaczył, że dzisiejszy wzrost cen energii jest bezpośrednią konsekwencją błędów, jakie zachodni świat popełniał w relacjach z Rosją Putina. - Jeszcze przed rosyjską inwazją alarmowaliśmy, do czego prowadzi Nord Stream 2 i imperialne plany Kremla - podkreślił premier.

Jak dodał, "patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu, trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna".

Konieczne dalsze sankcje

Zdaniem premiera obecne sankcje są zdecydowanie zbyt łagodne. - My mówimy głośno: nie dla rosyjskiej ropy, nie dla rosyjskiego gazu, nie dla rosyjskiego węgla. Jednocześnie – zrobimy wszystko, by te konieczne decyzje w możliwie najmniejszym stopniu dotykały finansów polskich rodzin. Nie wierzmy jednak w proste recepty na uzdrowienie finansów Polaków zgłaszane przez fałszywych proroków i złych doradców - powiedział Morawiecki.

Jak wskazał, "dzisiejsza inflacja to nie efekt takiej lub innej polityki, ale tego, że przez wiele ostatnich miesięcy Putin przygotowywał się do wojny".

Premier zwrócił jednocześnie uwagę, że cały świat patrzy na Polskę z uznaniem. - I jest to zasługa milionów Polaków. Całego polskiego społeczeństwa, całego polskiego narodu. Przeżywamy nowy festiwal solidarności. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat o Polsce mówi się tak dużo i tak dobrze. I to we wszystkich językach świata - powiedział Morawiecki.

Serce Polaków

Podkreślił, że każda polska rodzina, która przyjęła pod swój dach uciekających przed wojną uchodźców ma w tym swój udział, swój wkład. - Samorządowcy, funkcjonariusze służb, organizacje pozarządowe, OSP, koła gospodyń – wszyscy dziś pokazujemy całemu światu, co znaczy solidarność. Chcę za to z serca Wam wszystkim podziękować. Dziękuję, że ratujecie wiarę w dobro, w pokój, w ludzką sprawiedliwość - powiedział Morawiecki.

Szef rządu złożył także życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. To - jak mówił - "czas bogatej symboliki i głębokich znaczeń, to znak zmartwychwstania, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad mrokiem, miłości nad nienawiścią".

- Niech te Święta Wielkanocne okażą się dla nas niewyczerpalnym źródłem nadziei. Niech staną się duchowym źródłem, z którego będziemy czerpać pokój, miłość, solidarność, wiarę w lepsze jutro. Zobaczmy to lepsze jutro w twarzach naszych najbliższych, rodziny i przyjaciół, z którymi już zaraz usiądziemy do stołu. I najważniejsze – w tych niespokojnych czasach bądźmy po prostu razem. Bądźmy dla siebie dobrzy - powiedział premier.

- W ten sposób udowodnimy, że zło i nienawiść nie mają nad nami władzy. W ten sposób sprawimy, że dobro zwycięży - podkreślił.PAP/IAR/dad

 

"To ruska buta". Były ambasador Andrzej Przyłębski o rosyjskich demonstracjach w Niemczech

16.04.2022 09:00
Jestem oburzony rosyjskimi demonstracjami w Niemczech - mówi były ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski. Dyplomata zwraca uwagę, że "niemieccy Rosjanie nie są poddani presji rosyjskich mediów, mają bowiem dostęp do innych". - I co? Zero refleksji, zero empatii, zero pokory. Zamiast tego "ruska buta" - stwierdził.

Polscy politycy o sankcjach na Rosję: muszą być silne i zdecydowane

16.04.2022 13:33
Politycy wszystkich opcji zgadzają się, że sankcje na Rosję za napaść na Ukrainę powinny być silne i zdecydowane. W Programie 3. Polskiego Radia dyskutowali o tym, między innymi poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal oraz Michał Wójcik z Kancelarii Premiera.

Sankcje coraz bardziej skuteczne. Rosjanie mają problem z produkcją nowych czołgów

16.04.2022 16:14
Z powodu zachodnich sankcji w Rosji kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14 Armata – poinformował wywiad ukraiński.