Polskie Radio
Section05
Triduum Paschalne

Kard. Nycz: wiara w zmartwychwstanie Chrystusa zmienia patrzenie na życie i śmierć

Gdybyśmy głęboko wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, to spokojniej patrzylibyśmy na wiele codziennych problemów oraz na śmierć, gdyż widzielibyśmy się w niej nie tyle koniec życia, ale pożegnanie z ciałem, by dalej żyć z Jezusem - powiedział kard. Kazimierz Nycz w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc Triduum Paschalne Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Kazimierz Nycz

Papież Franciszek w Wigilię Paschalną: zmartwychwstanie Jezusa pobudza do wyjścia z poczucia klęski

Papież Franciszek podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra apelował o to, by nie czuć bezsilności i nie dać się zniechęcić w obliczu potęgi zła, konfliktów, "raka korupcji", "niesprawiedliwości, lodowatych wichrów wojny". Wskazywał, że zmartwychwstanie Jezusa pobudza do "wyjścia z poczucia klęski".
Zobacz więcej na temat:  Triduum Paschalne papież Franciszek Kościół katolicki wiara Jezus Chrystus Wielkanoc ŚWIAT Europa

Triduum Paschalne. Ks. dr Jastrzębski: w tym czasie widzimy żywe i piękne oblicze Kościoła

- Mamy wiele prężnych wspólnot, jak wspólnota neokatechumenalna, wspólnota Emmanuel i inne, które pokazują, że Kościół jest żywy, że zawsze podczas Świąt Paschalnych pokazuje się nowe, piękne oblicze Kościoła, wiosna Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr Jerzy Jastrzębski z Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Gościem audycji był także ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Kościół katolicki Wielkanoc Triduum Paschalne

Ks. Bogdan Bartołd: Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obchodzone jest przez Kościoły chrześcijańskie zachowujące nicejskie wyznanie wiary. - Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę. (...) Nadzieja polega na tym, że światło zwycięża - wskazuje ks. Bogdan Bartołd. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Triduum Paschalne zwyczaje Karolina Rożej Daniel Wydrych Bogdan Bartołd

"Być bardziej z Chrystusem i drugim człowiekiem". O. Śliwiński o znaczeniu spowiedzi

- Jeżeli mam świadomość, że przychodzę do Chrystusa, który zawsze mnie przyjmuje i przebacza moje grzechy, to mam zupełnie inne oczekiwania i inaczej podchodzę do tego sakramentu - nie, że mam się potem lepiej czuć, tylko, że mam być bardziej z Chrystusem, a wtórnie - z każdym człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, współtwórca Szkoły dla Spowiedników.
Zobacz więcej na temat:  Triduum Paschalne Kościół katolicki chrześcijaństwo

To jedna z największych relikwii Kościoła. W Warszawie znajduje się cierń z korony Chrystusa

W warszawskiej bazylice Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się kolec z korony cierniowej Chrystusa. - Relikwiarz ma kształt dużej, stylizowanej monstrancji. W jego środkowej części znajduje się szklany walec, w nim przeźroczysta tuleja zawierająca długi kolec w pozycji pionowej - opowiadał Polskiemu Radiu 24 ks. prałat Edmund Modzelewski, proboszcz bazyliki.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki chrześcijaństwo Triduum Paschalne

PR24 Jak pomóc chorym nieść ich krzyż? Siostra Tymoteusza Gil podkreśla znaczenie bycia obok

- Czasami lepiej posiedzieć w ciszy, albo opowiedzieć jakąś historię. Nie koncentrujmy się na cierpieniu osoby chorej, opowiedzmy jej, jak wyglądał nasz dzień, czego doświadczyliśmy w tym tygodniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 siostra Tymoteusza Gil, dominikanka z Broniszewic, pytana, jak można pomóc osobom chorym w cierpieniu.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Triduum Paschalne Kościół

PR24 Ks. dr Zenon Hadas: chrześcijaństwo przynosi nadzieję, że świat ma sens

- Problemy, które nas dotykają, są bardzo trudne, jeśli się nie widzi światła, którego nic nie jest w stanie zagasić - życie staje się trudne i beznadziejne - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr Zenon Hanas, generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). - Chrześcijaństwo przynosi nadzieję, że ten cały świat, ludzkie życie ma sens, że istnieje Pan Bóg, dla którego życie każdego z nas się liczy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Triduum Paschalne Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo społeczeństwo

PR24 Ks. Kurp: od Wielkiego Piątku Chrystus jest obecny w cierpieniu człowieka

- Liturgia Wielkiego Piątku uświadamia nam, że Chrystus, wczoraj przez umycie nóg, a dzisiaj poprzez mękę na krzyżu, staje się najbliższy człowiekowi, kiedy cierpi, kiedy ponosi porażkę - powiedział w Polskim Radiu 24 pallotyn ks. Grzegorz Kurp. - Właśnie od Wielkiego Piątku Bóg jest obecny w cierpieniu drugiego człowieka - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Triduum Paschalne religia Kościół katolicki społeczeństwo

Wielki Piątek. Papież Franciszek będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra

Papież dziś o 17.00 będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra. Wieczorem poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii.
Zobacz więcej na temat:  Watykan wiara Kościół papież Europa Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Triduum Paschalne ŚWIAT

Papież Franciszek odprawił mszę wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich. Obmył i ucałował nogi osadzonych

Papież przewodniczył mszy wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich w Casal del Marmo umył i ucałował stopy dwunastu osadzonym. W kazaniu powiedział, że Jezus nie boi się naszych grzechów, a każdemu w życiu może się "powinąć noga".
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Watykan Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Triduum Paschalne Europa ŚWIAT