Redakcja Polska

Stany Zjednoczone przekażą Polsce niemal 290 mln dolarów na obronność

29.09.2022 17:39
Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski przekażą Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing. Jak podaje ambasada USA w Polsce, Kongres zatwierdził przyznanie naszemu krajowi środków w wysokości około 288 milionów 600 tysięcy dolarów. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena 8 września w Kijowie.
Stany Zjednoczone przekażą Polsce ok. 290 mln dolarów w ramach projektu FMF na zakup amerykańskiego uzbrojenia
Stany Zjednoczone przekażą Polsce ok. 290 mln dolarów w ramach projektu FMF na zakup amerykańskiego uzbrojeniaPAP/AA/ABACA

Fundusze - według komunikatu ambasady USA - mają poprawić zdolności obronne Polski w związku z zagrożeniami ze strony Rosji, a także przyspieszyć "proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy".

"Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski" – napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski wyraził radość z zatwierdzenia przez amerykański Kongres przekazania Polsce śródków. Dyplomata napisał w mediach społecznościowych, że Polska od początku agresji Rosji na Ukrainę ze wszystkich sił wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie, a dla całego świata jest przykładem do naśladowania. "Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi. Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy" - napisano w oświadczeniu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Z kolei polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie, że decyzja pokazuje zaangażowanie USA w naszej części Europy.

Posłuchaj
00:18 11966674_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie, że decyzja pokazuje zaangażowanie USA w naszej części Europy (IAR)

 

Środki w ramach projektu FMF czynią Polskę jednym z największych odbiorców zagranicznej pomocy wojskowej udzielanej przez USA, poza Ukrainą. Ze wsparcia USA korzystały wcześniej m.in. takie państwa jak: Izrael, Irak, Afganistan. Beneficjentami projektu FMF są także Pakistan, Jordania czy Egipt.

Dotacje w ramach FMF umożliwiają kluczowym sojusznikom USA poprawę ich zdolności obronnych i zacieśnianie bliższych stosunków wojskowych między Stanami Zjednoczonymi a krajami otrzymującymi pomoc. Zwiększone zdolności wojskowe budują i wzmacniają wielostronne koalicje z USA oraz umożliwiają przyjaciołom i sojusznikom USA coraz większą interoperacyjność z siłami regionalnymi, amerykańskimi i NATO - czytamy w komunikacie amerykańskich władz.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: USA Mark Brzezinski wojsko

NATO ostrzega: atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zdeterminowaną reakcją

29.09.2022 13:00
NATO ostrzega przed atakiem na jakąkolwiek infrastrukturę krytyczną sojuszników - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. To reakcja krajów członkowskich NATO na uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 na międzynarodowych wodach na Bałtyku. 

Andrzej Sadoś o nowych sankcjach wobec Rosji: wiele postulatów Polski uwzględnione

29.09.2022 15:00
Ambasador Andrzej Sadoś ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, poinformował, że restrykcje uderzają między innymi w wymianę handlową z Rosją. Propozycje nowych sankcji przedstawiła Komisja Europejska - decyzja pozostaje po stronie państw członkowskich.

„Dwie godziny dla rodziny”. Globalny biznes korzysta z polskich innowacji społecznych

29.09.2022 14:33
Czy można z Polski eksportować globalnie innowację społeczną? Kampania z Polski „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” (#2h4family/4human) udowadnia, że to możliwe. W akcję zaangażowały się już firmy z 59 krajów. To oznacza, że pierwsza polska kampania wellbeing adresowana do pracodawców jest już celebrowana w co trzecim państwie na świecie.