Redakcja Polska

Szef MSZ: wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę

01.12.2022 09:44
"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto w środę Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niedopuszczenia do bezkarności jej sprawców" - poinformowało MSZ.
W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwości
W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwościtwitter/MSZ/Sebastian Indra

W środę w Łodzi odbyła się sesja zamykająca posiedzenie społeczeństwa obywatelskiego OBWE (Civic Solidarity Platform). Uczestniczyli w niej szef polskiego MSZ i zarazem przewodniczący OBWE Zbigniew Rau, szef MSZ Macedonii Północnej, która przejmie w 2023 r. przewodnictwo w organizacji, Bujar Osmani oraz sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

Deklaracja Łódzka

"W ramach konferencji społeczeństwa obywatelskiego OBWE przyjęto dziś Deklarację Łódzką, której autorzy wzywają społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę, niedopuszczenia do bezkarności i zapewnienia sprawiedliwości" - poinformowało MSZ na Twitterze.

"Podczas spotkania z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego OBWE, minister Zbigniew Rau podkreślił zaangażowanie polskiego przewodnictwa (w OBWE) w zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do wspólnego działania i dyskusji oraz podziękował wszystkim organizacjom za współpracę" - podkreślono.

Konferencja odbyła się na marginesie rozpoczynającej się w czwartek w Łodzi Rady Ministerialnej OBWE. Wśród tematów dwudniowego posiedzenia Rady będą wojna w Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo europejskie oraz podsumowanie rocznej prezydencji Polski w OBWE.

Symboliczne przekazanie przewodnictwa

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że swój udział w posiedzeniu Rady potwierdziło już kilkudziesięciu ministrów, w tym szef MSZ Wielkiej Brytanii James Cleverly, szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. USA - z uwagi na odbywającą się w tym samym czasie wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Waszyngtonie - będzie reprezentować podsekretarz stanu Victoria Nuland.

Gospodarzem spotkania będzie szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau; podczas spotkania odbędzie się symboliczne przekazanie przewodnictwa w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarowi Osmaniemu.

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; kraj ten ma reprezentować na szczycie stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz; na takim samym szczeblu ma być reprezentowana Białoruś.

 

PAP/dad

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Ranny jeden z pracowników

30.11.2022 15:38
Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

"Zadanie zrealizowane". Baltic Pipe uzyskał pełną przepustowość

30.11.2022 17:37
Gazociąg Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie.