Redakcja Polska

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Ranny jeden z pracowników

30.11.2022 15:38
Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w MadrycieJUAN MEDINA / Reuters / Forum

Według ustaleń śledczych cytowanych przez hiszpańskie media poszkodowanym jest pracownik ukraińskiej ambasady, który otwierał przesyłkę dostarczoną w środę do placówki dyplomatycznej.

Hiszpańska policja, która uruchomiła procedury związane z atakiem terrorystycznym sprecyzowała, że materiał wybuchy znajdował się wewnątrz koperty.

Działania służb

Według hiszpańskich służb medycznych poszkodowany pracownik ambasady Ukrainy trafił już do jednego z madryckich szpitali. Obrażenia, których doznał określane są jako "lekkie".

Na terenie, gdzie usytuowana jest ambasada ukraińska, ruszyły w środę po południu zainicjowane przez oddział antyterrorystyczny poszukiwania materiałów wybuchowych.

Z informacji telewizji Antena3 wynika, że służby dyplomatyczne Ukrainy wciąż odmawiają udzielenia informacji dotyczących eksplozji, a nawet potwierdzenia, że doszło do tragicznego zdarzenia.

Reakcja ukraińskiego MSZ

Po wybuchu, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą - poinformowa rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

"Do ambasady Ukrainy w Hiszpanii przyszła koperta. Podczas kontroli koperta wybuchła w rękach komendanta (ochrony - red.). Komendant został lekko ranny, jest hospitalizowany, otrzymuje konieczną pomoc medyczną. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - napisał Nikołenko na Facebooku.

Rzecznik przekazał, że minister Kułeba zarządził pilne wzmocnienie bezpieczeństwa wszystkich ukraińskich ambasad za granicą. Minister zwrócił się też do strony hiszpańskiej o "pilne podjęcie działań, by zbadać (okoliczności) napaści na ukraińską placówkę". Na miejscu już działają przedstawiciele hiszpańskich służb i pirotechnicy - poinformował Nikołenko.

Kułeba podkreślił, że bez względu na to, kto stoi za organizacją tej eksplozji, "nie uda im się zastraszyć ukraińskich dyplmatów czy zatrzymać ich codzienną pracę nad wzmocnieniem Ukrainy i przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji".


PAP/IAR/PR24/dad

Wicepremier Piotr Gliński krytykuje część krajów UE za niedostateczne wsparcie Ukrainy

29.11.2022 17:03
Wicepremier Piotr Gliński skrytykował część unijnych krajów za niedostateczną pomoc przekazywaną Ukrainie. Szef resortu kultury mówił o tym w Brukseli, po unijnej naradzie ministerialnej poświęconej między innymi wspieraniu Ukrainy.

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.

Trudną sytuację w Donbasie mogłaby przełamać zachodnia precyzyjna artyleria

30.11.2022 13:55
Na kilku odcinkach frontu w Donbasie panuje trudna sytuacja. Rosjanie, mimo swoich strat, wciąż atakują tam pozycje ukraińskiej armii. Ukraińscy eksperci wojskowi wskazują, że pokrzyżować szyki Rosjan może tam zachodnia dalekosiężna precyzyjna artyleria.

"Zadanie zrealizowane". Baltic Pipe uzyskał pełną przepustowość

30.11.2022 17:37
Gazociąg Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie.