Redakcja Polska

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska spotkała się na Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego

04.02.2023 14:00
Małgorzata Gosiewska przekazała Gruzinom dary od polskich fundatorów. Oprócz butów, skarpet, długoterminowego jedzenia i lekarstw Gruzini otrzymali bardzo oczekiwany przez nich wysokiej klasy celownik optyczny.
Audio
  • Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska spotkała się na Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu,  spotkała się w Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, spotkała się w Ukrainie z żołnierzami Legionu GruzińskiegoFoto: Wojciech Jankowski

To nie było zwykłe przekazanie darów. Spotkaniu Małgorzaty Gosiewskiej z gruzińskim legionem towarzyszyło szereg rozmów, przyjacielskich gestów, podpisywania flag. Trzech spośród obecnych żołnierzy przyznało się do polskich korzeni, w tym dowódca legionu Mamuka Mamułaszwili.

Ukraińcy należą do najbardziej lubianych narodów w Gruzji. Członkowie Legionu Gruzińskiego dali temu wyraz wstępując do tej formacji. 

- Ukraińcy na przestrzeni lat wiele razy pomagali Gruzji, podobnie jak Polska. Ukraina przysłała ochotników w 90 latach, w czasie rosyjskiej agresji. Wielu ochotników ukraińskich walczyło za Gruzję. Dlatego my dziś poczuwamy się do spełnienia tego długu i bronimy Ukrainy. Legion Gruziński to teraz największa ukraińska formacja wojskowa składająca się z obcokrajowców. Składa się z 2 tysięcy ludzi, wysoko wykwalifikowanych. My powinniśmy być tutaj, bo to wojna nie tylko za Ukrainę, to wojna o wartości demokratyczne – powiedział Mamuka Mamułaszwili.


Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska spotkała się na Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska spotkała się na Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego

W rozmowach Małgorzaty Gosiewskiej z Gruzinami pojawił się też temat ciężko chorego przebywającego w gruzińskim więzieniu Micheila Saakaszwilego i sytuacji politycznej Gruzji.

Gruzini walczą teraz za Ukrainę. Walczą z Rosją, która zaatakowała Gruzję w 2008 roku. Myślą cały czas o Gruzji i wierzą, że wygrana na Ukrainie to będzie również wygrana Gruzji, ale też zmiana sytuacji politycznej, na którą wszyscy czekają.

Legion Gruziński przyjmuje do swojego składu wyłącznie ludzie z doświadczeniem na polu walki. Nie przyjmowano nawet instruktorów, którzy szkoli w wybranych aspektach wiedzy wojskowej, ale nie brali udziału w prawdziwych walkach. W jego skład wchodzą w przeważającej większości Gruzini z Gruzji, oraz mieszkający na Ukrainie, są tu również Ukraińscy, Anglosasi i Polacy.


Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu,  spotkała się w Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, spotkała się w Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego

Legion Gruziński otrzymał z rąk Małgorzaty Gosiewskiej celownik optyczny (sponsor: Stowarzyszenie Pokolenie, Lubelska Formacja Proobronno-Strzelecka), 50 par butów (sponsor: PPO PP, Strzelce Opolskie), skarpety i 2 kuchnie gazowe (sponsor: Jan Fedirko, Maciej Staszewski), jedzenie długoterminowe (SARS), generator prądotwórczy (Fundacja Solidarności Międzynarodowej), lekarstwa (Marcin Mazurek). Spotkanie z Legionem Gruzińskim było jednym z punktów czterodniowej wizyty na Ukrainie. Transport w czasie wyjazdu zapewniła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Pani Marszałek dziękuje darczyńcom. Apeluje jednocześnie o dalszą pomoc. -Potrzeby są naprawdę ogromne. Pamiętajmy – to też jest nasza wojna. Nie uciekniemy przed nią. My musimy Ukrainie pomagać. Oni przelewają krew również za nas!


Wojciech Jankowski

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska przywiozła dary na południe Ukrainy

02.02.2023 12:00
Małgorzata Gosiewska w Odessie przekazała pomoc humanitarną – 30 palet z długoterminowym jedzeniem. W Mikołajowie, w parafii pod wezwaniem św. Józefa zostawiła około stu paczek żywnościowych.

Prezydenci Polski i Łotwy za ustanowieniem specjalnego trybunału do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie

04.02.2023 09:00
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podsumowało projekt wsparcia Polaków w Ukrainie

04.02.2023 10:50
W ramach projektu "Pomoc Polakom z Ukrainy", oprócz dopłat do pobytu w Polsce oraz finansowania nauki języka polskiego, kursów podwyższających kwalifikacje, czy też opłacenie porad specjalistycznych, na przykład prawników i psychologów, organizowano pomoc doraźną, dodatkową.