Redakcja Polska

Wiceszef MSWiA w Brukseli: potrzebny mechanizm finansowania na sytuacje kryzysowe

10.03.2023 14:19
Polska przekonuje, że potrzeba w Unii Europejskiej osobnego budżetu wyłącznie na sytuacje kryzysowe takie jak ta z Ukrainą. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki stwierdził w Brukseli, że kraje, które przyjęły uchodźców wojennych nie otrzymały należnego finansowego wsparcia z unijnego budżetu.
Polska wydała 8 miliardów euro na pomoc uchodźcom wojennym
Polska wydała 8 miliardów euro na pomoc uchodźcom wojennymTwitter/@MSWiA_GOV_PL ·

- Taki mechanizm dodatkowego finansowania, dodatkowego zabezpieczenia budżetowego na sytuacje kryzysowe, których nie ukrywajmy, Europa będzie doświadczała raczej więcej niż mniej, powinien być w perspektywie budżetowej, aby Komisja, czy Rada sektorowa mogła z tych środków bardzo szybko, skutecznie i w sposób łatwy skorzystać. Na dzisiaj takich mechanizmów nie ma - powiedział wiceminister Bartosz Grodecki. 

Ogromna dysproporcja

Przypomniał dane Banku Światowego, z których wynika, że Polska wydała 8 miliardów euro, a z Brukseli otrzymała 200 milionów euro i to w ramach projektów realizowanych przez MSWiA. - Widać skalę i różnicę jeśli chodzi o możliwości finansowania - podkreślił Bartosz Grodecki.

Komisja Europejska przyznała niedawno, że w obecnym unijnym budżecie pieniędzy na uchodźców z Ukrainy nie ma.

Wcześniej informowała o 10 miliardach euro, które mogą być wydane ze wspólnej kasy, ale nie były to dodatkowe fundusze. Były to - jak wyjaśniał wiceszef MSWiA - niewykorzystane jeszcze pieniądze przez państwa członkowskie, które mogły być przez nie wydane na kwestie migracyjne. - A my mieliśmy te środki już zakontraktowane i dobrze wydane - dodał wiceminister.IAR/dad

 


Gruziński parlament odrzucił ustawę o "agentach zagranicznych", która wywołała falę protestów

10.03.2023 12:00
Gruzińscy parlamentarzyści w drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, zagłosowali przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych". Stało się tak po tym, jak rządząca partia Gruzińskie Marzenie wycofała swoje poparcie dla ustawy - informuje agencja Reutera, powołując się na stronę internetową gruzińskiego parlamentu.

Fundacja wspierająca kulturę rosyjską, mimo sprzeciwu artystów z Ukrainy, organizuje w Polsce festiwal filmów ukraińskich

10.03.2023 12:28
Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym  sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce oraz ukraińskich dziennikarzy i artystów.  

Afera medialna w Niemczech. Rząd opłacał 200 dziennikarzy, między innymi za tzw. "moderację"

10.03.2023 13:29
Rząd RFN i podległe mu organy federalne w ciągu ostatnich pięciu lat wypłaciły dziennikarzom około 1,5 mln euro za - jak to określono - moderację, teksty, redagowanie, szkolenia, wykłady i inne wydarzenia. W sprawę zamieszanych jest 200 dziennikarzy, którzy każdego dnia dostarczają niemieckiej opinii publicznej informacje. Co gorsza, lista nie obejmuje dziennikarzy opłacanych przez Federalną Służbę Wywiadowczą.