Redakcja Polska

W Paryżu konferencja nt. szacowania strat wojennych. Weźmie w niej udział Arkadiusz Mularczyk

19.04.2023 08:32
W czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk uda się z jednodniową wizytą do Francji. W Paryżu ma się spotkać z przedstawicielami francuskiego Zgromadzenia Narodowego oraz administracji prezydenta Emmanuela Macrona; weźmie też udział w konferencji dotyczącej szacowania strat wojennych.
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk
Wiceszef MSZ Arkadiusz MularczykSebastian Indra / MSZ / twitter.com/PolandMFA

- To jednodniowy wyjazd, który ma dwa komponenty. Jeden z nich jest związany ze spotkaniami bilateralnymi. Po pierwsze planowane są spotkania z przedstawicielami Zgromadzenia Narodowego Francji, w tym z zasiadającym w komisji spraw europejskich Pieyre-Alexandre Anglade, po drugie - z doradczynią do spraw europejskich prezydenta Emmanuela Macrona Garance Pineau - powiedział wiceminister.

Tematem tych spotkań, jak zaznaczył wiceszef MSZ - będą "szeroko pojęte kwestie europejskie oraz regulacje bilateralne". - Jednak głównym komponentem mojej wizyty jest konferencja OECD, przygotowywana od kilku miesięcy przez polskie MSZ oraz ambasadę polską przy OECD pod tytułem "Assesing the economic costs of war damages", gdzie będziemy chcieli zaprezentować polski raport jako pewną formułę modelową liczenia strat, także materialnych, i innego spojrzenia na wojnę - jako na proces, który później musi być rozważany także od strony ekonomicznej: strat, kwestii waloryzacji, ocen makroekonomicznych - powiedział Mularczyk.

Ważne mechanizmy w kontekście Ukrainy

Jak mówił, rzetelne oszacowanie strat wojennych jest niezbędne w procesie odbudowy najechanego i okupowanego kraju oraz stanowi podstawę do zadośćuczynienia roszczeń, a także pomaga zniechęcać do nieuzasadnionej inwazji militarnej w przyszłości.

Seminarium zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD ma na celu omówienie najskuteczniejszych metodologicznych podejść do oceny szkód wojennych między innymi w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Mularczyk zaznaczył, że oprócz niego w konferencji ze strony polskiej będą uczestniczyć dwaj eksperci z Instytutu Spraw Wojennych: Paweł Baranowski i Paweł Pońsko.

- Tam oczywiście będą wystąpienia innych zaproszonych gości z OECD, ale też z innych instytucji. W ramach tej części wizyty spotkam się także z zastępcą sekretarza generalnego OECD Ulrikiem Vestergaardem Knudsenem - dodał wiceminister.

Łączna wartość strat szacowana w zaprezentowanym 1 września zeszłego roku raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945, wynosi 6,22 bilionów złotych, czyli równowartość 1,53 biliona dolarów według kursu z dnia 31 grudnia 2021 r. 


PAP/dad

"Wokół nas morze ognia". Wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

18.04.2023 14:41
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, to pierwsza ekspozycja o powstaniu przedstawiona z perspektywy cywilów.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji. Mularczyk: to odpowiedź na notę dyplomatyczną Niemiec

18.04.2023 14:56
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką - poinformowała kancelaria premiera.

Miedź z Chile dla KGHM. Polski koncern ujawnia jaka była jej produkcja

18.04.2023 15:25
Produkcja miedzi płatnej w kopalni Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton - poinformował KGHM. Dodano, że przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln dol. amerykańskich (dla 100 proc. udziału), czyli 3 mld 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM.