Redakcja Polska

Szkolenia Ukraińców na F-16. Zełenski: kiedy pojawią sie na naszym niebie, to będzie historyczny moment

21.05.2023 10:31
Pojawienie się na ukraińskim niebie amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 będzie historyczną chwilą dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na sesji szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.
Szkolenia ukraińskich pilotów w obłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich - oznajmił w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
Szkolenia ukraińskich pilotów w obłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich - oznajmił w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.Shutterstock/Aditya0635

- Kiedy nasi piloci będą znać (obsługę) F-16 i kiedy na naszym niebie pojawią się te maszyny, będzie to miało znaczenie nie tylko dla Ukrainy. To będzie historyczny moment dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie - podkreślił ukraiński przywódca, cytowany przez swoje biuro.

W niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który uczestniczy w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, zapowiedział, że szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się latem.

Zełenski mówił też podczas sesji w Hiroszimie o gwarancjach bezpieczeństwa dla swojego kraju. Podkreślił, że Kijów popiera "zasadę bezpieczeństwa prewencyjnego". Dlatego nasze propozycje dotyczące pakietu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy - kiedy już zaczną działać - staną się czynnikiem pokojowym. Nie tylko dla nas - powiedział przywódca.

Zapewnił, że gwarancje bezpieczeństwa będą służyć temu, by "nie dopuścić do tragedii wojny" i "powstrzymać potencjalnego agresora".

- Ukraina chciałaby, żeby nasze zespoły postawiły kropki nad "i" w kwestii gwarancji bezpieczeństwa przed Wilnem - szczytem, na który czeka wspólnota euroatlantycka" - oznajmił Zełenski, odnosząc się do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO na Litwie. 


PAP/dad

Litwa: podczas szczytu NATO dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej Wilna

20.05.2023 12:22
Litewskie władze podały, że w lipcu będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia w przestrzeni powietrznej w Wilnie i okolicach. Ma to związek ze szczytem NATO, który w litewskiej stolicy odbędzie się 11-12 lipca.

W porcie w Gdyni zacumował włoski niszczyciel "Caio Duilio". Wzmocni obronę przeciwlotniczą Polski

20.05.2023 14:27
Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy "Caio Duilio" z silnym uzbrojeniem. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Z kolei szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.

Zaginął naczelny dowódca wojsk Ukrainy? "Rosjanie to wymyślili"

21.05.2023 09:57
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że Rosjanie wymyślili historię o zaginięciu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, aby obniżyć morale ukraińskich żołnierzy, broniących Bachmutu w obwodzie donieckim.