Redakcja Polska

Szef MSZ zadowolony z wyboru Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. "Ogromny sukces"

09.06.2023 13:13
Wybór do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ to ogromny sukces Polski; Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju - podkreślił w piątek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Polska została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ
Polska została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZTwitter/KSzczerski

"Ogromny sukces Polski, która została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ 2024-2026. Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym" - napisał szef MSZ w mediach społecznościowych.

O tym, że Polska została wybrana do Rady, poinformował w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

W komunikacie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku podkreślono, że "3-letnie członkostwo w Radzie Gospodarczej i Społecznej dopełni cykl zasiadania Polski w trzech głównych radach ONZ (Rada Bezpieczeństwa 2018-2019, Rada Praw Człowieka 2020-2022, Rada Gospodarcza i Społeczna 2024-2026)".

Rada Gospodarcza i Społeczna ((ECOSOC)jest jednym z głównych organów ONZ podlegającym Zgromadzeniu Ogólnemu. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynowaniu działalności ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

ECOSOC składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję według reprezentacji geograficznej - Afryka ma 14 członków, Azja – 11, Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Europa Zachodnia i inne kraje – 13. Każdego roku Zgromadzenie Ogólne odnawia trzecią część składu Rady. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a ostatni w latach 2008-2010.


PAP/dad

Na ekrany kin wszedł film dokumentalny o rodzinie Ulmów - "Historia jednej zbrodni"

09.06.2023 10:57
Na ekrany kin wchodzi film dokumentalny "Historia jednej zbrodni" w reżyserii Mariusza Pilisa. Obraz powstał na kanwie historii rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów zamordowanych w 1944 roku za ratowanie dwóch żydowskich rodzin. Ukazuje historie niemieckich żandarmów, którzy dokonali zbrodni.

Skandaliczny wpis polityk AfD. Sugeruje, że polskie ziemie należą do Niemiec

09.06.2023 11:49
Rzecznik jednej z największych partii politycznych w Niemczech AfD skomentowała wyniki sondażowe jej ugrupowania. Określiła swoje ugrupowanie jako najpopularniejsze w Niemczech Środkowych. Problem polega na tym, że sugeruje to iż tereny należące do Polski to jej zdaniem także ziemie niemieckie.

Poczucie bezpieczeństwa i przywrócenie dzieciństwa maluchom z Ukrainy

09.06.2023 12:30
„Spynki” to miejsca w Polsce, gdzie matki - uchodźczynie z Ukrainy - mogą zostawić swoje kilkuletnie dzieci na kilka godzin dziennie pod opieką ukraińskich wychowawczyń i psychologów.