Redakcja Polska

Prof. Malena Britz: szwedzkie wojsko może zostać skierowane przez NATO do ochrony polskiej granicy z Rosją

15.07.2023 13:00
- Szwedzkie wojsko może zostać skierowane przez NATO do ochrony polskiej granicy z Rosją lub krajów bałtyckich, aby wzmocnić flankę wschodnią - mówi politolog prof. Malena Britz ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
Eurointelligence: w zamian za zgodę na akcesję Szwecji do NATO Turcja zapewniła sobie szereg korzyści od Zachodu.
Eurointelligence: w zamian za zgodę na akcesję Szwecji do NATO Turcja zapewniła sobie szereg korzyści od Zachodu.TT/@jensstoltenberg

"Wraz z członkostwem w NATO Szwecja stanie się częścią planowania obronnego Sojuszu. Polityką kwestii bezpieczeństwa nadal będzie zajmował się szwedzki rząd, ale w oparciu o szerszy kontekst" - podkreśla prof. Malena Britz.

Według ekspertki taki model dobrze dziś funkcjonuje w przypadku Danii i Norwegii, których wojska lądowe stacjonują w krajach bałtyckich. "Szwecja ma mocne siły powietrzne, być może zostaną one dodatkowo wykorzystane przez dowództwo NATO" - uważa.

Inne "naturalne miejsce" stacjonowania szwedzkich sił to obszar Arktyki, w którym swoje interesy z uwagi na bogactwa naturalne oraz możliwość żeglugi skróconą drogą z Azji posiada Rosja.

Wejście Szwecji do NATO oznacza dla Szwedów możliwość otrzymania pomocy w ramach artykułu. 5., ale też wzrost nakładów na zbrojenia, w tym osiągnięcie wymaganego przez Sojusz progu wydatków 2 proc. PKB na obronę. Ma to się stać do 2026 roku.

"Proces zwiększenia budżetu wojska zaczął się zanim Szwecja w ubiegłym roku zdecydowała się na wejście do NATO. Warto przypomnieć, że w okresie zimnej wojny przeznaczaliśmy na obronność 4 proc. PKB, ale musieliśmy bronić się sami. Będąc w NATO, współpracując z sojusznikami, będziemy mogli efektywniej wydawać pieniądze" - zauważa prof. Malena Britz.

Dodaje jednak, że wciąż przed Szwecją jest debata, skąd wziąć pieniądze na wzrost nakładów na zbrojenia.

Według politolog Szwecji udało się przed szczytem w Wilnie ostatecznie przekonać Turcję do akceptacji szwedzkiego członkostwa dzięki zmianie "podejścia całego NATO do walki z terroryzmem". "Tak samo ważna ma być walka Turcji z ekstremizmem, jak ochrona krajów bałtyckich i Polski. Na razie nie wiemy jeszcze, co to będzie oznaczać w praktyce" - podkreśla. "Pozytywne jest, że prezydent Turcji Erdogan, posługujący się hasłami narodowymi, potrzebuje jednak współpracy międzynarodowej" - konstatuje.


PAP/ho


Radosław Fogiel: najważniejsze postulaty Polski na szczycie NATO zostały osiągnięte

14.07.2023 08:29
- Najważniejsze postulaty, z którymi Polska jechała do Wilna na szczyt NATO, zostały osiągnięte - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS), wskazując m.in. na kwestię wydatków na zbrojenia oraz przyjęcie planów obronnych.  

Premier Mateusz Morawiecki: Polska jest bezpieczniejsza po szczycie NATO w Wilnie

14.07.2023 12:55
- Minimum 2 procent wydatków na uzbrojenia, Szwecja w NATO, wzmocnienie gwarancji dla Ukrainy - rezultaty szczytu NATO w Wilnie są bardzo pozytywne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda po spotkaniu RBN: wszystkie siły polityczne wykazują się jednością i odpowiedzialnością w sprawie obronności

14.07.2023 15:13
Prezydent podsumował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym udział wzięli przedstawiciel władz państwa, wojska oraz opozycji.

Szef BBN: regionalne plany obronne NATO są największym osiągnięciem szczytu w Wilnie

15.07.2023 09:36
- Plany regionalne, szczegółowo rozpisujące zadania konkretnych jednostek wojskowych to największe osiągnięcie szczytu NATO w Wilnie - ocenił szef BBN Jacek Siewiera.