Redakcja Polska

Walka z globalnym ociepleniem. Konferencja COP28 w Dubaju z udziałem polskiego prezydenta

30.11.2023 15:06
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Dubaju. Do soboty będzie tam reprezentował Polskę na rozpoczętej dzisiaj konferencji klimatycznej ONZ pod nazwą COP28. Liderzy 198 krajów mają w czasie obrad zdecydować o dalszych sposobach walki z globalnym ociepleniem.
Andrzej Duda do soboty będzie reprezentował Polskę w spotkaniach na szczycie klimatycznym w Dubaju. Potem do rozmów siądą negocjatorzy
Andrzej Duda do soboty będzie reprezentował Polskę w spotkaniach na szczycie klimatycznym w Dubaju. Potem do rozmów siądą negocjatorzyKPRP/Jakub Szymczuk

Doroczne konferencje ONZ zwoływane są od niemal trzech dekad. Na każdym ze spotkań głównym tematem są propozycje zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych do atmosfery. To bowiem one odpowiadają za globalne ocieplenie.

Prezydent Andrzej Duda ma w czasie konferencji zaproponować polskie sposoby walki ze zmianami klimatu. „To jest szczyt poszukiwania pragmatycznej odpowiedzi, realnej, a nie sloganów, haseł i gładkich słów. Nie chodzi o to, żeby się wzajemnie umacniać w przekonaniu o tym, że coś trzeba zrobić. Chodzi o to, aby powiedzieć, co trzeba zrobić“ - mówi polski przedstawiciel przy ONZ Krzysztof Szczerski, który jest członkiem polskiej delegacji do Dubaju. Polskie propozycje to m.in. miks energetyczny oraz sprawiedliwa transformacja.

ONZ będzie chciał wymóc na politykach realizację zobowiązań z poprzednich konferencji, dotyczących głównie zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
Przywódcy 198 krajów będą rozmawiać jutro i w sobotę, a potem do pracy przystąpią negocjatorzy. Na osiągnięcie ostatecznego porozumienia mają dwa tygodnie, bo konferencja COP28 w Dubaju kończy się 12 grudnia.

IAR/dad

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wracają do domu

30.11.2023 12:08
6 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.  

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

30.11.2023 14:30
Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.