Redakcja Polska

Premier Benjamin Netanjahu odrzucił apele USA i ONZ, aby Izrael nie atakował Rafah

10.02.2024 09:15
Benjamin Netanjahu nakazał izraelskiemu wojsku opracowanie "połączonego planu" rozszerzenia ofensywy w Strefie Gazy na Rafah i ewakuację ludności cywilnej miasta.
Benjamin Netanjahu: większość batalionów Hamasu pokonana.
Benjamin Netanjahu: większość batalionów Hamasu pokonana.Anas-Mohammed/ Photocosmos1 /Shutterstock

Decyzja zapadła pomimo apeli Stanów Zjednoczonych i ONZ, aby nie podejmować dalszej eskalacji. Miasto Rafah w południowej części Strefy Gazy jest schronieniem dla ponad miliona ludzi wypędzonych ze swoich domów w wyniku izraelskiej ofensywy w innych częściach enklawy. W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawiciele USA i ONZ przekazali, że podjęcie operacji wojskowej w tym mieście doprowadzi do katastrofy humanitarnej. 

Pomimo apeli ze strony sojuszników i organizacji, kancelaria premiera Netanjahu poinformowała, że Izrael nie osiągnie celu totalnej likwidacji Hamasu, jeśli zgodzi się oszczędzić cztery bataliony organizacji terrorystycznej pozostające w Rafah. Jak przekazano, wojsko izraelskie dostało zadanie opracowania połączonego planu ewakuacji ludności i zniszczenia jednostek Hamasu.

Premiera Benjamin Netanjahu podjął decyzję o rozszerzeniu ofensywy po tym jak Philippe Lazzarini, szef UNRWA, agencji ONZ zajmującej się palestyńskimi uchodźcami, oraz rzecznik rady bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby przestrzegli Izrael przed atakiem na Rafah. Amerykański urzędnik ostrzegł też, że Stany Zjednoczone nie poprą operacji wojskowej w mieście, jeśli władze Izraela nie zadbają należycie o los przebywających tam cywili. 

Izrael rozpoczął ofensywę na terenach palestyńskich po tym, jak bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael 7 października zabijając 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników.

Według danych palestyńskich ministerstwa zdrowia kontrolowanego przez Hamas, w izraelskim ataku na Strefę Gazy zginęło do tej pory ponad 27 500 osób, w tym głównie kobiet i dzieci. Izraelska operacja doprowadziła też do wysiedlenia miliona 700 tysięcy mieszkańców enklawy, niszcząc infrastrukturę mieszkalną i inne budynki w nalotach i ostrzałach.

IAR/ks

Komisja Europejska wstrzymuje finansowanie UNRWA. Pomoc dla Strefy Gazy tylko do końca lutego

29.01.2024 13:18
Komisja Europejska wstrzymała finansowanie dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w związku z zarzutami o udział członków jej personelu w ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

Wiceszef polskiego MSZ odradza podróże na Bliski Wschód

03.02.2024 16:26
Absolutnie odradzam podróże na Bliski Wschód pod jakimkolwiek pozorem; szczególnie w regiony, w których mamy do czynienia z nasileniem się operacji wojskowych czy konfliktów - powiedział wiceszef MSZ Andrzej Szejna w związku z uderzeniem sił amerykańskich w proirańskie cele w Syrii i Iraku.

MSZ publikuje oświadczenie prostujące kłamstwa Putina w wywiadzie Carlsona

09.02.2024 20:45
Hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki zawarły pakt przeciwko Polsce i zgodnie współpracowały do 1941 roku; na Ukrainie nie ma baz NATO, a sama Ukraina powstała dzięki woli Ukraińców - przypomina polskie MSZ w oświadczeniu w sprawie kłamstw Władimira Putina w wywiadzie dla Tuckera Carlsona.