Redakcja Polska

Spadek PKB Polski niższy niż prognozowany?

14.09.2020 15:55
- Spadek naszego PKB może być niższy niż prognozowany i wynosić ok. 3 procent - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza w kuluarach XXVII Welconomy Forum w Toruniu.
XXVII Welconomy Forum Toruń
XXVII Welconomy Forum Toruń Autor: PAP/Tytus Żmijewski

- Prognozowany przez Komisję Europejską spadek PKB Polski na poziomie 4,6 procent należy do najniższych w Unii Europejskiej, a już obecnie konsensus rynkowy mówi o jeszcze niższym spadku na poziomie ok. 3 procent. Oceniam więc, że dobrze poradziliśmy sobie z dotychczasową falą pandemii - powiedział wiceminister.

Przyznał, że przyjęta do projektu nowelizacji budżetu prognoza spadku na poziomie 4,6 proc PKB jest wyrazem konserwatywnego podejścia resortu do tej kwestii. - Konsensus rynkowy wydaje się na lepszym poziomie niż nasze, co podkreślam dość konserwatywne, prognozy. Nie wspominam już nawet o pierwszych prognozach, które mówiły o spadku PKB o ok. 7,5 proc - dodał wiceszef resortu finansów.

Przyznał, że możliwa jest sytuacja zmniejszenia deficytu finansów publicznych - w odniesieniu do zapisanego w projekcie budżetu, gdyż im mniejszy spadek PKB - tym, co oczywiste, wyższe wpływy do państwowej kasy.

Skuza: przedsiębiorcy chwalą tarczę antykryzysową

Pytany o to, co słyszy o przedsiębiorców i samorządowców podczas obrad i rozmów kuluarowych w ramach Welconomy Forum in Toruń przyznał, że słyszy pochwały dla działań rządu w okresie epidemii. - Te pochwały dotyczą tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Nie słyszałem głosów przeciwko tej tarczy. Nie słyszałem, żeby były to środki źle zainwestowane, źle skierowane - dodał wiceszef resortu finansów.

Przyznał, że także sprawność uruchomienia tego instrumentu wsparcia jest doceniania. -Zwracam także uwagę na bardzo dobre przyjęcie przez jednostki samorządu terytorialnego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dodał.

Podkreślił, że pytał swoich rozmówców o to, kiedy wcześniej strumień środków — o wartości 12 mld zł — popłynął do samorządów na działania inwestycyjne. - Nikt nie umiał sobie takiego przypadku przypomnieć. Nie było takiej sytuacji w przeszłości - dodał Skuza.

Dodał, że słyszał też głosy odnośnie do tego, iż samorządowcy chcieliby mieć m.in. większy wpływ na to, ile zarabiają nauczyciele w szkołach. Ocenił, że tego rodzaju postawa może być bardzo dobrym podłożem do szerszej dyskusji o tej kwestii. Przyznał, że wiele samorządów coraz lepiej rozumie, że szansą na wyjście z kryzysu są skoordynowane działania ponadregionalne.


PAP/dad

Jak wychować erudytę? Czyli kształtowanie pięknej polszczyzny od najmłodszych lat

14.09.2020 13:40
Jak cię słyszą, tak cię piszą, a wszystko zaczyna się od pierwszego słowa po polsku… W najnowszej odsłonie cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak zadbać o poprawną, wzorcową polszczyznę u dzieci. Okazuje się bowiem, że wzbogacanie słownictwa u najmłodszych, umiejętność nazywania wszystkich zjawisk, rzeczy i uczuć przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu.

Wystawa "Droga ku wolności" na Dworcu Centralnym w Warszawie

14.09.2020 14:00
Spotkanie z historią w komiksowej formule – wystawa o Solidarności na dworcach głównych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie

Premier rozmawiał o Białorusi z przedstawicielami klubów parlamentarnych

14.09.2020 14:25
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych i kół poselskich. Spotkanie dotyczyło sytuacji na Białorusi. To kolejne takie spotkanie. Poprzednie odbyło się 26 sierpnia.