Redakcja Polska

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

26.01.2022 10:05
Od lutego resort finansów podniósł oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Dla obligacji 3-miesięcznych wynosi teraz 1 proc.; 2-letnich 1,50 proc. Pozostałe papiery w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,60 proc. dla 3-latek, 1,80 proc. dla 4-latek oraz 2,20 proc. dla 10-latek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock, hywards

Ministerstwo finansów opublikowało we wtorek warunki obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w lutym. Jest ono wyższe o 0,50 proc. od poprzedniej emisji.

Poinformowano, że nowe oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1 proc. w skali roku, a 2-letnich 1,50 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,60 proc. dla 3-latek, 1,80 proc. dla 4-latek oraz 2,20 proc. dla 10-latek.

Przypomniano, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus". Ich oprocentowanie wynosi odpowiednio 2 i 2,50 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Ministerstwo wyjaśniło, że oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

W przypadku obligacji rodzinnych, to ich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

"W lutym podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o 0,50 proc. Dodatkowo o 0,25 proc. podwyższamy marżę w kolejnych okresach odsetkowych dla tych instrumentów, których oprocentowanie uzależnione jest od wskaźnika inflacji. Oferta obligacji oszczędnościowych jest różnorodna zarówno pod względem długości oszczędzania, zasad oprocentowania oraz wypłaty odsetek. Klienci indywidualni mogą wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej dostosowany do ich preferencji" – wskazał wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Ministerstwo przypomina, że obligacje można bezpiecznie kupić na www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Od 26 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.


PAP/ho


Raport Polskiej Akademii Nauk o szczepionce na koronawirusa. "Najlepiej przebadana ze wszystkich"

25.01.2022 09:51
"COVID-19 jest jedną z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciwko tej chorobie jest jedną z najbardziej przebadanych" - napisał zespół ekspertów ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Polska została szóstym państwem ramowym Eurokorpusu

25.01.2022 15:08
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował Traktat umożliwiający pełnoprawne członkostwo Polski w Eurokorpusie z 9 grudnia 2021 roku. Od 2003 roku Polska miała w Eurokorpusie status państwa stowarzyszonego.  Od wtorku Polska jest szóstym państwem ramowym Eurokorpusu. W uroczystości w Strasburgu uczestniczył minister obrony Mariusz Błaszczak.   

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy. Chodzi o ustawę o pisowni oryginalnych nazwisk

26.01.2022 07:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie za podpisanie ustawy o pisowni oryginalnych nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości.