Redakcja Polska

Jest zgoda krajów Unii Europejskiej na limity cenowe na rosyjską ropę

03.12.2022 09:09
Finalna decyzja zostanie podjęta w trybie obiegowym w niedzielę. Ostatnim krajem, który dał zielone światło dla sfinalizowania procedur była Polska, przewodząca państwom opowiadającym się za jak najniższym limitem.
Audio
  • Jest zgoda krajów UE na limity cenowe na rosyjską ropę [posłuchaj]
UE uzgodniła embargo na rosyjską ropę od 5 grudnia 2022 r.
UE uzgodniła embargo na rosyjską ropę od 5 grudnia 2022 r.watt indeed/Shutterstock

Limit został ustalony na poziomie 60 dolarów za baryłkę a Unia skonsultowała to także z grupą G7. To o 10 dolarów mniej niż proponowała Komisja. Dodatkowo, na wniosek Polski, Litwy i Estonii ma być przejrzysty mechanizm dostosowujący ceny rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Cena ma być obniżana o 5 procent lub więcej.

Powodem wprowadzenia pułapów cen jest chęć obniżenia wpływów do rosyjskiego budżetu.
W przypadku Unii, która uzgodniła kilka miesięcy temu embargo na rosyjską ropę i które ma wejść w życie 5 grudnia oznacza to wprowadzenie zmian i lekkie złagodzenie sankcji, choć niektórzy nazywają to dostosowaniem. Europejskie firmy będą mogły oferować ubezpieczenia statkom przewożącym ropę tylko jeśli została ona zakupiona poniżej ustalonego pułapu. 

Polska i kraje bałtyckie zgodziły się na to, ale warunkiem było, oprócz mechanizmu dostosowującego ceny ropy do wahań rynkowych, także przedstawienie przez Komisję Europejską projektu dziewiątego pakietem sankcji wobec Rosji i rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja rozpocznie konsultacje z 27-mką w niedzielę.

Biały Dom poparł uzgodniony wstępnie w gronie państw Unii Europejskiej pułap maksymalnej ceny na rosyjską ropę naftową. John Kirby z prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że poziom 60 dolarów za baryłkę jest w tym momencie odpowiedni.

Koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby uznał ustalenie limitu na cenę rosyjskiej ropy naftowej za właściwy krok na drodze do zmniejszenia możliwości finansowania przez Rosję wojny na Ukrainie. "Wierzymy, że limit ceny przyniesie zamierzony efekt ograniczenia dochodów pana Putina ze sprzedaży ropy" - powiedział John Kirby. 

Przedstawiciel Białego Domu stwierdził, że cena 60 dolarów za baryłkę właściwie równoważy podaż ropy na rynki światowe z ograniczeniem zysków osiąganych przez Władimira Putina. "Rezerwujemy też sobie prawo do zmiany tej ceny w przyszłości w zależności od tego, jak limit będzie wprowadzony i jak Rosja będzie reagować" - powiedział John Kirby.

Wyraził zadowolenie, że europejscy sojusznicy USA osiągnęli porozumienie w sprawie limitu ceny na rosyjską ropę.

IAR/ks

KE uległa presji kilkunastu krajów, w tym Polski. Jest projekt ws. limitów cenowych na gaz

22.11.2022 17:51
Komisja Europejska, pod wpływem presji 15 krajów - w tym Polski - zaproponowała projekt przepisów dotyczący limitów cenowych na gaz.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier: musimy współpracować w tych bardzo trudnych czasach

23.11.2022 14:55
Podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach będziemy rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka musi współpracować w trudnych czasach.

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.

"Zadanie zrealizowane". Baltic Pipe uzyskał pełną przepustowość

30.11.2022 17:37
Gazociąg Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie.